Ďalekohľad / Objektív : |
SW ED80 |
Reduktor / Rovnač / Korektor : |
0.85x |
Svetelnosť / Clona : |
6.3 |
Ohnisko (mm) : |
510 |
CCD kamera / Fotoaparát : |
Canon 450Dm |
Použité filtre : |
EOS CLS CCD Clip |
Montáž : |
EQ5 |
Pointácia : |
|
Dátum : |
17.01.2018 |
Lokalita nadobudnutia fotografie : |
Žilina, Hájik |
Počet a dĺžka expozície, binning : |
238x50sec, ISO 1600 |
Spracované v (post processing) : |
PixInsight |
Povodne som chcel Plejadam venovat viac casu, ale pocasie mi to prekazilo. Chcelo by to urcite viac dat, mozno o rok, kedze Plejady mi uz zachadzaju za strechu.
21 komentárov
Napíšte autorovi:
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť.
Technicka pripomienka:
– difrakcne krize ? – treba skontrolovat dalekohlad , niekde je problem
– stale mam pocit , ze je problem s nastavenim montaze – alignaciou
Tie krize aj mna prekvapili, nemoze to byt sposobene clip filtrom na zrkadlovke? Dalekohlad sa mi zda byt v poriadku, ale pre istotu ho skontrolujem.
S druhou pripomienkou suhlasim, nerobim pred kazdym fotenim driftovu metodu, takze casom sa stane ze montaz neni uplne presne nastavena.
Nie som si istý, a Kolec zrejme bude skôr vedieť odpovedať, ale myslím si že clip filtrom to nebude. Je príliš blízko čipu. Ale tak, je jednoduchý tesť. Vyber filter a cvakni Sirius a hneď uvidíš.
Slovo „alignacia“ je teda dosť silná káva 🙂 Ak vezmeme anglické „alignment“, ktoré si asi chcel použiť, znamená to nastavenie, zarovnanie, … (https://translate.google.com/#en/sk/alignment). V tom prípade ešte treba doplniť, či je problém s polárnym ustavením, alebo iným ustavením. Ja bežne používam metódu „two star alignment“, ale asi to nie je tá o ktorej píšeš.
Ak sa jedná o polárne ustavenie, prezraď mi amatérovi, ako sa to dá z tohto obrázku vidieť?
Keď som v minulosti fotil Edečkom a mal som na hviezde lúče ,trčal v tubuse dajaký závit -šróbik z uchytenia okul.výťahu. Filter zistíš ako ti písal Matej.
Tomas
Dakujem za opravu, ospravedlnujem sa za spotvorenie vyrazu.
Na vysvetlenie:
Myslim si , ze fotka je dobra (ja si spomínam na moju 45 a tato je lepsia)
Myslim si , ze spravne naalignovanie , je absolutnym predpokladom dobrej fotky
(Samozrejme treba splnit i ine atributy)
1. Tomi, nemusis sa „amterizovat“ , vieme ze ako i my ostatní i ty za tuto cinnost beries peniaze a nie male 🙂
2. Ja som pisal “ mam pocit“ , takze to moze byt i nieco ine, ale vychadzal som z vlastnych skusenosti
3. Navod podla ktoreho som vydedukoval svoj pocit:
a, stiahnes si obrazok do pocitaca (s dovolenim autora a iba na detailejsie pozretie)
b. otvoris obrazok – napr. v PIXI
c. obrazok silno strecnec
Vylezu ti vsetky neduhy, ktore autor napachal pri uprave
Na takomto obrazku je jasne viditelny posun – vyzera to ako nejake slabe ciarky
Okrem toho su vsetky hviezdy su mierne deformovane v smere posunu (lavo-pravy)
K difrakcnym krizom. Myslim si to iste co Peter Jurista, ze nieco zasahuje do optickej drahy.
Je nevyhnutne dokladne .vizualne skontrolovat dalekohlad.
Ale predpokladam , ze je to nieco na obvode
Palo
Pali, díky za reakciu. Skúsim ešte odpoveď, aj keď to možno nikoho zaujímať nebude…
bod 1: „…vieme ze ako i my ostatní i ty za tuto cinnost beries peniaze a nie male 🙂“, máš tu drobný preklep. Správne znenie je: „…vieme ze ako i my ostatní i ty
zana tuto cinnost beries peniaze a nie male 🙂“. Vari sa moja manželka sťažovala? 🙂 Alebo vari vy za túto čínnosť beriete peniaze?bod 3: Ja som sa naučil pozerať na fotku tak ako ju prezentuje autor. Už sa nesnažím pozrieť aký má potenciál a aké má skryté chyby. Ak sú skryté a autor ich skryl, tak to považujem za správny výsledok. Len preto som písal, že z tohto obrázku to nevidím a chcel som info ako to zistia skúsenejší. Asi už nemám také dobré oči ale deformované hviezdy som si naozaj nevšimol. Ani teraz po upozornení sa mi nezdajú nejako deformované. V každom prípade tá deformácia by nebola spôsobená polárnym ustavením, lebo je v smere RA. T.j. len nedokonalou pointáciou.
A keď už rozoberáš tú „alignáciu“ (fuj-škaredé slovo) alebo „polar aligmnent“ (mimochodom tiež preklep), nemôžeš používať slovenské výrazy? Čo je zlé na slovnom spojení „polárne ustavenie“? Určite by mu rozumel každý a na prvý pokus.
No dosť bolo jazykových okienok. Idem robiť, inak na nebude z čoho brať na ten koníček.
Tomi, najprv som nechcel , ale potom som si to rozmyslel:
Samozrejme som myslel „polar aligmnent“.
Ja pod tymto vyrazom myslim vsetky metody (a je ich pozehnane,) , ktore vedu k zozuoseniu dalekohladu s osou rotacie zeme
Fakt neviem , ake ine nastavenie by mohlo byt este zle, ktore pri 50 s expozicii a ohniski 510 mm by mohlo sposobovat predmetny problem
Este raz opakujem – absolutne najdolezitejsie je mat dobry „polar alignment“ , az potom sa daju predlzovat expozicie a odstranovat dalsie chyby a hlavne vytazit z danej sustavy maximum
Tomi , tebou spominana metoda (Two star alignment) je :
1. Gramaticky nespravna – dve hviezdy – tak musi byt ( two stars) – ja viem , ze sa použiva tvoj vyraz
2. To je metoda pre GOTO . Ta nie je pre dany problem absolutne irelevantna . Riesi iba posun montaze pri GOTO
Palo
Ahoj Palo,
k tej gramatike – spravne je Two-star alignment – ked je to pouzite ako pridavne meno (tj. aký? – dvojhviezdny), tak sa „s“ nedava + mali by sa pouzivat polmcky, ale casto ich ludia nepisu. Tj spravne napr six-year-old boy, nie six years old boy, alebo este lepsie 18-year-old whiskey 🙂 Ale to len tak mimo temu, k astrofotografii toho vela ako zaciatocnik nepoviem, tak aspon s gramatikou mozem pomoct 😀
no a teraz k podstatnemu – mne na kratkom ohnisku a pri kratkom case robilo natiahnute hviezdy nespravne vyvazenie montaze. Zabudol som, ze musi byt vzdy tazsia na vychodnej strane, aby bol snek a ozubene koliesko vzdy v kontakte. Mal som to bud vyvazene na stred, alebo este horsie mierne na zapad, a RA mi teda vlastne pred snekom „utekala dopredu“, ked ju ten dobehol, tak ju postrcil a ona mu zase usla atd….
Franky
Skromná pripomienka večného začiatočníka.
Mne sa stalo s ED-čkom to isté zrovna tiež na M45 – http://astrofotky.cz/gallery.php?show=francek/1455277032.jpg.
Bolo to spôsobené pavučinou vo vnútri ED, ktorú na svetle nebolo vidieť! Čiže by som hľadal príčinu v tomto smere (nie zrovna pavučinu)-nejaké vlákno po čistení v ED, na clipe a pod.
Polárnym ustavením to určite nebude. V Blave ani Polárku nevidieť a s nahrubo ustavenou montážou utiahne pointácia i 10 min expozíciu (maximálne pretiahnuté, alebo zväčšené hviezdy, mizerné FWHM). Driftovú metódu som robil iba raz – v poľných podmienkach zbytočná strata času. Presné zavedenie na objekt, ktorý nevidieť dosiahneš s PrecizeGOTO (aspoň u mňa c CG adv VX to ide celkom dostatočne i s 1400mm ohniskom RC).
Francek
1. dva problemy – jeden „krize na fotke “ a druhy polarne ustanovanie. Skus ukazat , kde tvrdim, ze „krize“ su z polarneho nastavenia – aby som pouzil doporuceny vyraz.
2. Hrubo nastavena montaz – to neviem co je. Je tam chyba v minutach , hodinach , sekundach?
Aby som vysvetlil. Pouzijem tvoj vyraz “ hrubo nastavenu “ montaz samozrejme pointacia ukoriguje. Ele stacanie pola sa ukorigovat neda.
Kvalita ustanovenia sa da jednoducho skontrolovat – treba na seba polozit prvy a posledny obrazok a hned je jasne ci hviezdy cestuju a v ktorom smere
Aby som bol objektivny, tak problem sa este komplikuje roznymi vôlami v spojeni hlavneho a pointacneho dalekohladu. Je dost vysoko prevdepodobne , ze kolega mal volu (napriklad na pointacnej kamere) a ta sposobi cestovanie obrazu.
Fuuu, rozprudila sa tu celkom zaujimava diskusia, to som ani necakal 🙂
Len pripomeniem, ze fotim bez pointacie, takze urcite tie hviezdy nie su dokonale.
Obcas mi hviezdy putuju na juh/sever, preto si raz za cas spravim driftovu metodu a mam na nejaky cas pokoj.
Horsie to je s PE mojej montaze, kvoli ktorej vyhadzem cca 20% snimkov, ale nikdy sa mi to nepodari na 100%.
Takze potom sa mozu zdat hviezdy na vyslednej zlozenine mierne pretiahnute (konkretne pri tychto Plejadach sa mi zdaju byt OK – moje amaterske oko zhodnotilo).
Kazdopadne dakujem za vase nazory, pripomienky.
PS: dufam, ze som pouzil spravne vyrazy, lebo ako tak pozeram, kontroluje sa tu kazde slovicko, takze odpuste ak som nieco domrvil 🙂
Michal.
Nejde o kontrolu slovíčok. Kolec je megamaster, guru a najväčší macher. Všetci si od neho budú brať vedomosti k srdcu, tak nech nie sú zbytočne nepresné. Navyše sa tu debatuje o technických problémoch, takže presné označovanie je hádam samozrejmosťou. 😉
Zdravím.
Nechcem tu rozvíriť zbytočnú polemiku, viem že hore prispievajúcim pánom nesiaham ani po členky. Chcel som iba spomenúť, že i mne sa pritrafili kríže na refraktore a ich príčinu u mňa. Ustavenie montáže to samozrejme nespôsobuje, ale opakovanie krížov v inej polohe, stáčanie poľa to môže hádam spôsobiť. Nahrubo ustavená montáž, rozumej minimálne Polárka vnútri kruhu a približný pozičný uhol. Mimo mesta nastavujem montáž cez polárny hľadáčik a pozičný uhol na Kochab. Po 6 hod. pointácie rozdiel v pozícií hviezd cca 20 pixelov, pričom dithering mám nastavený na Lacerte 10 pixelov pri hľadáčiku 50/180. V Blave bez pointácie pri 60s expozícii, nastavenie „nahrubo“ po 2hod. rozdiel medzi prvým a posledným snímkom skoro až 1/8 poľa.
Výsledná zloženina – hviezdy pekne okrúhle. Samozrejme kvôli PE musím vyhodiť 20% snímok, pri pointácii skoro nič.
Tema nastavenia montaze , kvality montaze , poitacie a suvis s kvalitou vyslednej fotografie je zakladom dobrej astrofotografie. Ostatne problemy su v podstate pridruzene , hlavne pri refraktoroch (kvalita snimaca, mnozstvo pixelov, dlžka expozicie).
Je jasne , ze idealne nastavit montaž je v podstate nemozne, takze staci poznat limit (cas a kvalita nastavenia a je to OK)
odkaze je zopar vzorcov (pomerne uzitocnych) kde sa da hranicna dlzka expozicie vyratat – predpokladam , ze poznate
http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ
Tomáš ,tak toto si si mohol odpustiť „Kolec je megamaster, guru a najväčší macher“
Každý (včetne mňa) kto sa obrátil na Koleca o radu nikomu neodmietol a aplikoval svoje vedomosti v náš prospech. Chytať sa tu za slovíčka ,OK -opraviť terminológiu , ale prezentovať to takto, to mne osobne nesedí. Nabudúce by bolo fájt zapájať sa do konkrétnych problémov, ktoré tu lúdia riešia. Každý kto ťa pozná vie, že máš skúsenosti a vedomosti, ktoré by nejednému pomohli. Príkladom sú i tvoje znalosti práve v tej „terminológii“ v ktorých mám i ja hokej i napriek tomu ,že sa ich snažím aplikovať v praxi 🙂
Dúfam, že sa nehneváš a nezanevrieš na ASTROBOOK :-))))
Paľo je môj veľmi dobrý kamarát, ktorý má úžasné vedomosti a skúsenosti. Ja skutočne neviem ako by som mu zložil hlbšiu poklonu. To, že poradí a pomôže, viem. Je to o ňom známe a vidíme to na každom HAFe. Nijako som to nespochybnil. Verím, že on to pochopil správne.
Ak viem a stihnem zareagovať, tak sa snažím aj ja poradiť. Častokrát ale odpoveď zaznie skôr, je preto zbytočné ju opakovať. Verím, že si tvoju radu vezmú k srdcu všetci.
Este sa vratim k difrakcnym krizom. Posvietil som si do vnutra dalekohladu a zistil som, ze su tam dve skrutky (vid. link). Ked sa pozeram priamo cez dalekohlad, tieto skrutky su zaclonene, takze by nemali prekazat. Alebo sa mylim a mohli by nejakym sposobom sposobovat krize prave oni?
https://1drv.ms/i/s!Ag4jdOPEpx9miLQmHaJjB9sqptglag
Tak to sú brutálne skrutky! Nepamätám si že by som mal niečo také v edečku (mal som sériu Black Diamont)
Ktovie ,či tie clony dokonale odclonia tie šróby.Ja by som sa snažil ich aspoň čo najviac skrátiť minimálne po tie mega – matky. A test ukáže. A čo držia tie skrutky , upínaciu lištu na tubuse? Ak áno skúsil by som dať kruhy a dal by som ich z tubusu preč.
Praveze nedrzia nic, chlapik od ktoreho som kupil toto EDecko, tam povodne mal kratku listu s foto zavitom. Keby bola priskrutkovana na tubuse, tak by aspon tak velmi netrcali tie skrutky. Netrufam si to rozoberat, nechcel by som vo vnutri niecim pohnut a pokazit ako tak pozeratelny obraz. Kedze sa to prejavuje len na jasnych hviezdach a prezil som s tym 2 roky, tak to necham tak.
Ak je to tymi srobmi, tak to ze to nevidis na malych hviezdach to neznamena ze ich to neovplyvnuje.mozno by som vyskusal namierit to na jasnu hviezdu spravit fotku a potom by som si vyrobil clonu pred objektiv(zmensil priemer na 7 cm) a skusil by som spravit test na tu istu hviezdu nanovo.svetlo pojde pod inym uhlom a mozno sa neoprie o tie skrutky,ak je to tym. mozno je to blbost