Nove spracovanie
12 komentárov
Napíšte autorovi:
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť.
Ďalekohľad / Objektív : |
SW ED80 |
Reduktor / Rovnač / Korektor : |
HED80 0,85x |
Svetelnosť / Clona : |
6,4 |
Ohnisko (mm) : |
510 |
CCD kamera / Fotoaparát : |
Atik 460Exm |
Použité filtre : |
Astronomik Ha 6nm 1,25", Astronomik OIII 6nm 1,25" |
Montáž : |
NEQ6 |
Pointácia : |
SW 80/400mm, ASI120MM-S |
Dátum : |
5.10.2018 |
Lokalita nadobudnutia fotografie : |
Dohňany |
Počet a dĺžka expozície, binning : |
Ha 27x10min, OIII 40x10min, bin1x1 |
Spracované v (post processing) : |
PixInsight, Photoshop |
Obrazok dobry , iba mne sa pci viac verzia s modrym O
Dakujem 🙂 Neviem, som to aj skusal, ale mne sa to nepaci. Tato zelena (farba ako ked sa okom pozrem cez OIII) sa mi viac paci. Ale je to vec vkusu.
Parádna fotka, z Teba je jeden z naj dso astrofotografov ktorých poznám.
Pekna fotka, fotil som to i ja davnejsie.I napriek tomu ze som zahradnik tiez mi ta zelena nelahodí.🤔 je to o vkuse…
Ja si myslím, že je tá farba úplne správna. Či sa páči alebo nie je len vecou vkusu a osobných preferencií. Takto je prezentovaná na spektrálnej palete (https://www.highpointscientific.com/media/catalog/product/cache/1/image/745x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/o/i/oiii_solar_spectrum_1_1.jpg).
Autor by mohol spraviť mapovanie farieb ľubovoľne. Podobne ako v HST palete. Napríklad Ha spraviť tmavo modrú a Oiii červenú. Ak ale chce zachovať ako-tak realistické farebné podanie, tak toto je úplne správna farba.
Tomas,
ta farba samozrejme spravna je ,ale samozrejme spravna nie je. Ak by si pokracoval vo svojej uvahe a ukazovani obrazkov spektralnej ciary tak ba si isto dospel k nazoru (co je teda fakt ) ze
HST paleta je blbost a farby v nej su iba „vymyslene“ respektive filter Ha, OIII, SII iba reprezentuju nejake farby . V tomto pripade farbu modru , cervenu a zelenu .
Ak by som postupoval podla tvojej logiky tak OIII je modrozelena, Ha je cervena a SII je tmavocervena. A s takymto pristupom by si nezlozil ziadny obrazok taky aby si rozoznal siru a vodik
Preto sa ludia dohodli a Ha je cervene, OIII je modra a SII je zelena.
Opakujem „ludia sa dohodli“ Samozrejme dohoda nie je zavazna , ale predpokladam, ze p Formanek to skladal ako HAOIIIOIII. Vzhladom na fakt ze vsetci skladame v RGB palete tak predpokladam ze OIII povazoval za modru a Ha za cervenu. Ale ked mu vo vysledku vyjde farba ina tak je to iba vecou vkusu a nie vecou svetelneho spektra , lebo to s vysledkom fakt nic nema spolocne
Skusme sa chvilu pozriet na obrazok tvojou logikou. Vidim farby
– zelenu – kyslik
– cervenu – vodik
– bielu – to neviem lebo namiesanim zelenej a cervenej nemoze vzniknut biela – skus aky je to plyn na spektralnej ciare
– biele hviezdy – skus aky plyn . Ze su prepalene? ale ved spektralna ciara ta nepusti
– zelene hviezdy – tak to mam opat problem
Palo
P.S. Tento nazor nema nic spolocne s kvalitou a autorskym pristupom p. Formanka, chcel som iba poukazat na to ze farby NB filtrov su vecou vkusu
Hmmm vaše problémy by som chcel mať 😀 Samozrejme u fotky ktorá je fotená len cez dva filtre sa vôbec nedá hovoriť o reálnych farbách. Fotku som robil ako klasický bicolor, čo je samozrejme HaOIIIOIII. Keďže OIII filter neprepúšťa ani zelenú, ale ani modrú farbu, ale ich prienik- azúrovú. Z toho je jasne, že sa OIII filter dá použiť do modrého tak aj do zeleného kanálu súčasne. Modrú farbu by som jedine dosiahol s mixom R: Ha, G: OIII, B: OIII+Ha. V miestach kde jas Ha a OIII ako zelený kanál a OIII ako modrý kanál majú rovnakú intenzitu vytvoria bielu farbu hmloviny, hviezd. Preto ak by som použil tretí filter, tak biela farba by bola aspoň v hmlovine odstránená. Alebo do zeleného/ modrého kanálu by som trošku primiešal Ha a už by sa rozvážil balans farieb a ich súčet by nebola biela. Ale našťastie som amatér- fotograf a je to len môj koníček, ktorý ide síce len do mínusu ( aspoň finančne). No napriek tomu to robím rád a nemusím tieto veci siliť podľa tabuliek. A naviac, keď tam dám namiesto tej spomínanej azúrovej farby čisto modrú farbu, tak nebudem s tou fotkou spokojný (síce bude vyhovovať zaužívanému „štandardu“)No potom mi nič iné neostáva, len pýtať sa sám seba: aký ma zmysel do fotenia investovať čas a peniaze, keď mi výsledok môjho snaženia nikdy neprinesie ani len trošku radosti. Ale samozrejme konštruktívna kritika je vždy super radca ako sa posúvať vpred a dobrým smerom.
Pan Formanek, ja Vas samozrejme nechcem oberat (a nikoho) oradosť s fotenie . To by som si nedovolil a v tomto duchu i pisem vsetky prispevky.
Ale predsa mi neda a este otazka.
Ak je tada cast hmloviny ma farbu zelenu (OIII filter ) , ako je mozne , ze mate i zelene hviezdy?
Cize , na hmlovine je farba spravna a na hviezdach nespravna? Na hviezdach filter OIII nefunguje?
Ale to iba na margo.
Kolec
Vsak jasne to chapem, hadam sme astrofotografovia a nie politici 😀 Tak azurove hallo okolo hviezd je uz moja fuserina. Vdaka tomu, ze moja kamera ma v oblasti OIII QE 75% a v Halfa len 65% ma za nasledok to ze pri rovnakom expozicnom case bude mat jasna hviezda v OIII vacssi priemer ako v Ha. Coz pri spojeni bez patricnej masky spravi samozrejme to hallo. Otazka teda znie: da sa to odstranit, ano da. Ale mat vsetky hviezdy len biele hmm…. pre mna nie. Kazda amaterska astro fotka ma pridanu hodnotu od svojho autora, inak by to bolo vsetko rovnake ako Kaliber. A to uz by sme mohli aj maliarom diktovat aby malovali svoje diela podla nejakeho kalibru ako cez kopirak.
Mam pocit , ze v tom nememe uplne jasno. Bolo by dobre nejaku diskusiu na miniHaff
kolec
Ja osobne som proti diskusii o farbách, teda pokiaľ chceme na miniHafe poriešiť aj niečo iné.
K snímke: Kyslík sa mi páči, mám rád tyrkysovú. Avšak by som ju skúsil upraviť vo hviezdach. Pokiaľ nieje k dispozícii RGB pre hviezdy, tak by som ich počas spracovania odstránil, a vložil radšej biele 🙂
Fotka sa mi páči, aj keď patrím k „modrému vierovyznaniu“, v tomto som veľmi tolerantný „veriaci“ :). Tyrkysové hviezdy nie sú pekné, tu súhlasím s Matejom a tiež jeho prvou vetou.