Zobraziť fotku v plnom rozlíšení

Ďalekohľad / Objektív :

N200/900

Reduktor / Rovnač / Korektor :

Baader RCC

Svetelnosť / Clona :

4.5

Ohnisko (mm) :

900

CCD kamera / Fotoaparát :

Atik460EXm

Použité filtre :

Baader 7nm

Montáž :

iEQ45

Pointácia :

80/400+ASI120MM

Dátum :

2017, 2018, 2019

Lokalita nadobudnutia fotografie :

Stupava

Počet a dĺžka expozície, binning :

SII 46x900s, Ha 46x900s, OIII 47x900s

Spracované v (post processing) :

PIXI

Tak ste sa dočkali aj farby a veru som ňou nešetril 😮

Autor |2019-11-10T22:36:21+02:0010. novembra 2019|36 komentárov

Autor fotografie:

36 komentárov

  1. Drahoš 10. novembra 2019 at 22:55

    Čo som sľúbil, to som aj splnil, že do konca týždňa tu zavesím aj moju verziu Mel15. Ako vždy som sa s tým natrápil oveľa viac ako som myslel. Je to v plnom rozlíšení (spracované cez drizzle a následný resize na 50%), aby ste mohli konštruktívnejšie kritizovať 🙂 Do sekcie spracovania som zavesil aj rôzne farebné verzie, ktoré som zvažoval https://astrobook.sk/2019/11/10/farebne-verzie-mel15/

  2. Funtomas 11. novembra 2019 at 09:20

    Super.

  3. novo 11. novembra 2019 at 11:18

    Zvládol si to výborne. Kompozícia je nečakaná, ale páči sa mi to aj takto. Farebne si s Peťom ako by vás jedna „mater mala“ a ostatné, ako detaily a ostrosť sú na hranici možného, čo sa dá očakávať od podmienok a vybavenia. A hviezdy nie je vôbec vidno, že si ich opravoval po pointácii.

  4. Matej 11. novembra 2019 at 17:21

    Farebne je to veľmi príjemné, presne podľa môjho gusta. Spomínal si že do toho zakomponuješ aj nekvalitné dáta. Je to trochu na škodu, a vidieť to hlavne na ochvostených hviezdach. Tak snáď ťa namotivujem, aby si ešte v budúcnosti dofotil nové dáta 🙂

  5. Peter Jurista 11. novembra 2019 at 18:17

    Ahoj,
    farebne kopeme za ASTROBOOK obaja 🙂
    Nakoľko som si prešiel spracovaním nedávno, tak viem ako si sa s tým narobil , podobne ako ja.
    Z môjho pohľadu mi asi iba dve veci vadia:
    1. kompozícia (treba plánovať )
    2. trochu mi vadia tie monochromatické časti.Hlavne v centrálnej časti. Ale, kto vie čo je realita.
    Tie hviezdy až tak nevnímam ako Matej , už ma prešiel Edečkový ošiaľ za dokonalými hviezdami , nakoľko tiež fotím newtonom. No ale takmer som na to dostal diagnózu 🙂

    Všeobecne:
    Je vidieť že naše stretnutia sú prospešné a naše fotky napredujú. Len nech to tie naše ženy s nami vydržia 🙂

  6. Lukas Nestak 11. novembra 2019 at 21:21

    Podobné podanie farieb ako u Peťa. U Peťa sa mi zdá trochu menej šumu „asi to bude celkovým expozičným časom + svetelnosťou“. Myslíš že drizzle niečo pomohlo? Lebo seeing nikdy neoklameme, teda iba jeden z nás ho vie trochu zmierniť 🙂
    Z tých troch verzii môjmu oku najviac lahodí stredná verzia 🙂
    Ukážeš aj verziu v trošku nižšom rozlíšení, prípadne doplníš RGB hviezdy?
    Prípadne mám v celku dosť hodín RGB, ak by ste chceli skúsiť doplniť farebné hviezdy „okraje sú zlé, ale to vám nemuselo vadiť keďže je to FF na 850mm“.

  7. Drahoš 11. novembra 2019 at 23:26

    Ďakujem za prevažne pozitívne hodnotenia. Musím s Petrom hodiť reč, ako dosiahne to hladšie a pritom kontrastné spracovanie (inak to popísať neviem). Domievam sa, že je to postupom, ktorý používa. Je jasné, že priemer zrkadla, lepšiu pontáciu a celkový čas už v PIXI žiadnym postupom nedotiahnem, ale napriek tomu mám pociť, že pri tom spracovaní robím niekde chybu.

    @Matej – Pôvodný počet snímkov z každého filtra bol 60x 900s, ale viac ako 10 hodín dát som musel vyhodiť, lebo nestáli za nič. Aktuálne sa naplánujem k tomuto objektu vracať aj keď je to pra mňa jeden z najkrajších objektov.

    @Peter – Kompozícia je presne taká akú som chcel, aj keď sa na to teraz pozerám, asi nie je 100%-ná. Čo sa týka našich žien, presne viem o čom hovoríš …

    @Lukáš – Myslím, že pre mňa má drizzle prínos (ale môžem sa mýliť). Pri 6Mpix kamere by som z toho dostatočne veľkú fotku nevedel vytlačiť a spracovanie sa mi tým veľmi nepredlžuje, lebo u mňa má drizzle fotka cca 20Mpix, u teba by to bolo iné. Pri SHO si môžem dovoliť spraviť dosť odlišné farebné verzie, tak aby som mohol priateľom dať na výber, ktorú variantu by chceli mať vytlačenú 🙂 Ešte by som chcel spraviť bicolor s RGB hviezdami – mám z každej farby 50x 120s, dokonca aj L 150x 90s, ale teraz pre pokoj doma, mám PIXI detox …

  8. kolec 12. novembra 2019 at 09:02

    Tazko sa mi vyjadruje k tejto fotke , vzhladom na predchadzajuce Juristove fotky. Tie podla mna mna (a podla ohlasov nielen mna) velmi prijemne prekvapili .

    Je evidentne , ze zrejme nezvladas tak bravurne spracovanie, hlavne v odsumovani, fotka nie je taka „hladká“ a „príjemná“ na pohlad. Je tam mnozstvo VF sumu a celkovy dojem posobi ako pohlad cez vodne sklo. Myslim si , ze v tejto oblasti sa da cakat rapidne zlepsenie. Nie je to iba o obycajnom odsumeni. Farebne je to velmi
    prijemne, kompozicne to nie je uplne moja salka kavy

    Preto treba zobrat na škripec Juristu a dostat z neho postup. Chytte a drzte ho!!

    Palo

  9. Drahoš 12. novembra 2019 at 09:58

    Je pravda, že som teraz na konci zabudol fotku vo finále odšumiť, ale aj keď to urobím, ten „drsný“ dojem zo spracovania nezmizne 🙁 takže Petra si určite odchytím.

  10. Peter Jurista 12. novembra 2019 at 10:10

    Janošika lapali jak dlho! A aj tak neprezradil…
    😁😂😂

  11. Peter Jurista 12. novembra 2019 at 14:14

    👍

  12. Lukas Nestak 12. novembra 2019 at 21:40

    🤣 pobavili chlopi!
    Nemyslíte skôr, že ten šum bol výsledkom celkovej kratšej expozície + horšej oblohy?
    Stále by som to rád videl v trochu menšom rozlíšení. To čo sem dal Peťo mohlo byť tak 66% pôvodného rozlíšenia „usudzujem podľa ohniska + kamery“.

    Peťo použil si aj skript na tmavé mračná?

  13. Peter Jurista 13. novembra 2019 at 09:39

    skript na tmavé mračná je aký?Ani ho nepoznám. Aký to je?Možno ho používam a ni neviem ako sa volá 🙂

  14. Drahoš 13. novembra 2019 at 14:28

    Update k spracovaniu:
    1. Myslím, že môžem prezradiť, že Petrov postup je zaujímavý mix PIXI a PS, pre mňa nezopakovateľný ale inšpirujúci
    2. Chyby mojho spracovania asi vznikli niekde v záverečnej fáze, keď som sa sústredil najmä na celkový dojem a už som nekontroloval aký vplyv malo posledných 5 akcií na šum
    3. Keď budem mať čas, skúsim pozrieť v ktorom kroku dostal obrázok tú „drsnú pachuť“ a ak sa mi s tým podarí niečo spraviť, dám vedieť …
    PS: Tomáš/Lukáš, dík za tip (DarkStructureEnhance), ja som na to použil HDR a to možno tiež bola chyba

    • novo 13. novembra 2019 at 14:55

      Ani som si nevšimol, lebo mám otvorenú stránku, že si už reagoval. Áno, HDR je vždy chyba.

    • Lukas Nestak 13. novembra 2019 at 16:40

      Jj DarkStructureEnhance funguje celkom fajn, nič nemeň v nastaveniach a rovno to hoď na snímok „nesmie tam byť maska“.
      HDR mi v zásade nefunguje a celkom výrazne mrší snímok. Iba jeden krát sa mi stalo, že zafungovalo k prospechu a to pri M31ke, inak ee.

  15. novo 13. novembra 2019 at 14:51

    Palko nerozumiem čo chceš dostať od Peťa viac ako ty sám už dávno vieš. Resp. všetci.
    Jediný rozdiel medzi Peťom a ostatnými je, že on ide za výsledkom. Nie že by ostatní nie, ale on sa nebojí robiť také kombinácie a operácie, že to polovicu z nás ani nenapadne. To je jedno, že to nikto tak nerobí, on to proste skúsi.
    HST je kategória, kde výsledná fotka pripomína skôr prácu „dobrého grafika“ v kreatívnom štúdiu. Je to totižto len zloženina viacerých vrstiev, kde sa selektívne upravujú a opravujú len vybrané oblasti. A o farebnosti ani nehovorím.
    Avšak jediným kritériom pre dobrú fotku je len jej vizuálna stránka. Nie to, či som dodržal nejaký najnovší postup a či som na nič nezabudol.
    Peťo to pochopil a jeho posledné dve fotky sú toho dôkazom. Samozrejme v rámci jeho ohniska.
    Som zvedavý, ako sa s tým vysporiada Drahoš, lebo Peťo mu poslal svoj postup. To je dobre že to dali na papier , lebo ani Peťo by to po čase nevedel sám zopakovať:)))
    Poznám to:)))

    • Funtomas 13. novembra 2019 at 15:54

      Hm. A prečo namiesto odhadovania ako sa to udialo, nemohol ten postup dať sem. Či už Peťo alebo Drahoš. Ľahšie by sa hľadal problém alebo aj inšpiratívny krok. 🙁

  16. Drahoš 13. novembra 2019 at 17:03

    Tomáš, v zásade s tebou súhlasím, nie je to nič tajné, ale na druhej strane je to Pertove know-how a jedine Peter môže rozhodnúť či ho zverejní alebo nie. Resp. to že niečo nie je tajné neznamená, že je to verejné. Myslím, že na tomto sa zhodneme.
    PS: Ak by som bol výrobca klobás, dobrých a kvalitných, neviem či by som video z výroby tých klobás zverejňoval. Ja osobne asi nie, nie som až tak otvorený. Vždy sa môže nájsť nejaký neprajník, čo bude postup kritizovať, pričom výsledok je podstatný. Na druhej strane ak by som svoj postup zverejnil, niekto mi môže aj pomocť identifikovať v ňom chyby a ešte ho vylepšiť. Takže môj názor už poznáš 🙂 aj keď som ti asi nepomohol 🙁

    • Drahoš 13. novembra 2019 at 17:08

      Ešte poznámka. Pod „neprajníkom“ nemyslím niekoho konkrétneho, ale všeobecne aj v akomkoľvek budúcom čase, lebo to čo na internet dám, už nikdy nemôžem zobrať späť, vrátane toho príspevku 🙁

      • Funtomas 14. novembra 2019 at 07:38

        Drahoš. To čo píšeš o klobásach aj o spracovaní obrázkov je mi úplne jasné, stretávam sa tu s tým stále. Z tohto by jeden mohol nadobudnúť dojem, že som týmto (http://www.astrophoto.sk/2016/02/ukazka-spracovania-ngc1333/) spravil chybu. 🙂 Našťastie ja som si to vtedy nemyslel. Poučím sa z krízového vývoja a „Příště budeme chytřejší, staroušku!“. 🙂

        • Drahoš 14. novembra 2019 at 11:22

          Tomáš, chybu si určite nespravil. Je to vec toho ako to kto cíti. Keďže sa pohybujem v IT oblasti, mám pred Internetom rešpekt a pred sociálnymi sieťami ešte väčší a preto som primárne opatrný niečo zverejňovať (možno až zbytočne opatrný).
          PS: Ten tvoj postup vyzerá veľmi dobre, ale takto to spracovať ti musel trvať niekoľko hodín.

  17. Drahoš 13. novembra 2019 at 18:14

    Inak moj terajsi posup sem kludne zavesim, ak by sa k nemu niekto chcel vyjadit, len ho musim z pixi vydestilovat, takze mi to bude chvilu trvat.

  18. Peter Jurista 13. novembra 2019 at 19:53

    Chlapi, ja nemám problém Vám poslať do emailu postup akým som postupoval.Ako som to poslal i Drahošovi.Nieje to žiadny elixír na dobré fotky.
    Som skôr priklonený k tomu čo Drahoš napísal o klobásach 🙂 .
    My sme tu nejaká Astro komunita , ktorá môže napredovať práve tým že komunikujeme a podľa mňa nieje dôvod všetko okamžite vešať na web. My si medzi sebou vieme povedať-poradiť- napísať. To čo vieme je výsledok našich vzťahov a teší ma že kde-tam nejaká lastovička pribudne (napr.:Lukáš-SKOKAN ROKA?) a je nás viac.
    Takže Tomáš email by som mal mat na teba, pošlem ti to.A ak to bude niekoho ešte zaujímať ako som písal nemám problém poslať.Len aby som Vám nespôsobil guláš vo vašich spracovaniach, lebo to moje spracovanie je zmes klobás a cukríkov 🙂
    Posledná fotka vzbudila pomerne veľkú pozornosť, čo som rád.Ale je treba povedať že IC1805 je podľa mňa z tých ľahších objektov.Teraz zpracovavam LRGB Cocon a to je iná káva 🙁 .

  19. novo 13. novembra 2019 at 20:06

    Neviem či uspeješ so svojim klobáskovým návodom , pretože ako poznám Tomáša alebo Drahoša , tak práca v PS ? , to je predsa proti etike keď existuje Pixi.

    • Funtomas 14. novembra 2019 at 08:52

      Ja proti PS nemám nič. Pred pár rokmi som využíval licenciu, ktorú máme zakúpenú v práci. Neskôr prešla na iného zamestnanca a ja ju nemám k dispozícii. Keďže mám k dispozícii PixInsight, snažím sa využiť z neho čo sa dá. A zatiaľ sa dá všetko, čo som chcel. Nevravím, že by niektoré kroky nešli spraviť v iných programoch rýchlejšie/jednoduchšie. Navyše ako som pozeral v Petrovom postupe, tak PS použil hlavne na nejaké farebné miešanie a na konci na selektívne úpravy. To sú všetko kroky, ktoré nie je problém realizovať v PixInsight. Takže zatiaľ nemám motiváciu kupovať PS.

  20. Drahoš 14. novembra 2019 at 01:41

    Robo, je až neuveriteľné, ako dobre ma poznáš. Venoval som tomu dnes ešte ďalšie 3h, vyhádzal všetky HDR, nahradil DarkStructureEnhance, výsledok odšumil, použil UnsharpMask a výsledok je oveľa príjemnejší. Navyše sa zdá, že som prišiel ešte na jednu chybu pri strečnutí L-ka. Ešte to skúsim zajtra pozrieť a potom sem zavesím novú verziu.
    PS: Aktuány mnou použitý postup som hodil do sekcie spracovania https://astrobook.sk/2019/11/14/postup-spracovania-mel15/ – kometáre k nemu sú vítané 🙂

    • Lukas Nestak 14. novembra 2019 at 11:09

      „odšumil“ pred tým slovom mám veľký rešpekt. Momentálne som dospel k názoru, že pokiaľ sa dá tak bez odšumovačiek. Kaliforniu som naposledy nechal zo šumom „dokonca som nepoužil ani saturáciu“ a nie to taká katastrofa. Na hmlovinu som dal iba Curves Transformation + DarkStructureEnhance „ale ešte niečo tomu chýba“.
      Som zvedavý čo vytiahlo DarkStructureEnhance.

      Aj si počítaš koľko hodín už spracovávaš ? 😀

      • kolec 14. novembra 2019 at 13:58

        Lukas, v podstate sa tu bavime o nezmyselnosti lebo zaujimavy je nie sum odstup signalu od sumu.

        Existuju objekty , ktore v kombinacii s vhodnou dlzkou expozicie , dalekohladu a senzora davaju velmi optimalny odstup signalu od sumu.

        To vsetko plati pre jenu fotku. Ak natrieskas vela, vela fotiek a tie zlozis , tak v podstate zvysujes odstup signalu od sumu matematicky. Ak si dôsledný tak sa moze stat , ze pre urcite objekty

        nepotrebujes odsumovat. Ale pre vacsnu objektov ktore fotime a techniky , ktoru mame a miesta odkial fotime je nevyhnutne odsumovat. (tiez je to otazkou vkusu , ale je fakt , ze sa

        niektorym chlapom pacia zeny s chlpatymi nohami , fuzami a bobrom v podpazuší – ale proti gustu ziaden disputat , aspom sa tie zeny memusia „odšumovať“ , teda holit)

        Problemom je nie odsumovanie samotne , ale postup ako odsumovat aby zásah bol co najmenej bolestivý a najefektivnejsi. A to je asi grál , ktorý hladame tymi „postupmi“a Jurista ho teraz docasne vlastni :)))

        Palo

        P.S. Kalifornia patri prave k tym objektom , ktore su nie az tak problemove z hladiska sumu, ale skus napr. HFG1 🙂

        • Lukas Nestak 14. novembra 2019 at 14:19

          Ryba čo vyzerá ako p..is, vztýčený prst „chvala Bohu že len prst“, chlpatý bobor tu chlpatý bobor tam, ja už vážne neviem čo si mám myslieť! 😀
          Tento objekt sa mi zdá celkom výrazný „s celkom silným ostupom od šumu“, preto som písal čo som písal.

          No nič 7.12 pekne pôjde Peťo na dereš :), ale opäť to bude pre mňa Španielská dedina, keďže ešte nepracujem s dátami OIII, Ha a SII.
          Know how by som extra neriešil, keďže sa s tým nikto z nás neživý.

          • kolec 14. novembra 2019 at 15:13

            Si ma nsrdil lebo si zabudol na tancujucu priseru !

  21. Matej 14. novembra 2019 at 15:45

    Wow, aká prudká diskusia 🙂 Je len k odšumovaniu. Osobne som nikdy nebol spokojný s výsledkom, ktorý som predtým odšumil. Buď som neobjavil správny spôsob, alebo proste oko nepustí. Doteraz vždy platilo, že s dostatočným množstvom času, som ho dostatočne pretlačil, aby som nemusel odšumovať (s výnimkou občasného selektívneho odšumenia tmavej). Navyše väčšina ludí výsledok downsampluje, čo samo o sebe šum potláča.

    PS: HDR je fajn nástroj, len s ním treba veľmi opatrne 😉

  22. novo 14. novembra 2019 at 15:59

    Už aby bolo 7.12.
    Palko tancujúcu príšeru už radšej nikdy nepripomínaj, lebo sa z toho odšumím:)

  23. Peter Jurista 14. novembra 2019 at 17:30

    Na svoju obranu, mam pocit ze skončim na hranici a budu ma chciet upalit ako bosorku.😳
    Melot je pomerne jasny objekt a ak ste si vsimli ze Ha som nafotil cca 108x 10minut. to je 18 HODIN !!! Moc som nemusel odsumovat, len som musel dohliadnut aby HA neuskodil šum z OIII a SII . Takze grál nevlastnim 😂

Napíšte autorovi: