Chcem sa opýtať, ktorú z týchto kamier by ste mi odporúčali k 16″ ďalekohľadu?

Autor: | 6. januára 2021|27 komentárov

Autor fotografie:

27 komentárov

 1. Drahoš 6. januára 2021 o 23:26

  Zvažujem :
  AG16 https://www.orionoptics.co.uk/AG/ag16.html s ohniskom 1520
  CT16 https://www.orionoptics.co.uk/CT/ct16.html s ohniskom 1600 (tento by som si prerobil na 3″ focuser a vymenil pavúka)
  Prípadne navrhnite nejaký iný ďalekohľad, ktorý by bol v podobných cenových reláciách a zdal by sa vám vhodnejší k daným kamerám.

  Ešte prikladám odkazy na kamery, aby ste ich nemuseli hľadať:
  Atik 16200 https://www.atik-cameras.com/product/atik-16200/
  Atik Apx60 https://www.atik-cameras.com/product/apx60/
  ASI2600MM https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi2600mm-pro-mono
  ASI6200MM https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi6200mm-pro-mono

 2. Lukas Nestak 7. januára 2021 o 01:21

  O súčasnej kvalite Orionu mierne pochybujem, nebola by lepšia komplet vlastná skladačka?
  ZWO FW 7×50,4mm + OAG + Baader filtre používam a zatiaľ spokojnosť. OIII a modrý trochu robia odlesky okolo jasných hviezd.
  Tá ASI2600MM je niečo čo by som si predstavoval, ale určite počkám na recenzie. Kamery s IMX 455 sú parádne.

  • Drahoš 7. januára 2021 o 12:25

   Pochybuješ na základe čoho? Poznáš nejaké leošie zrkadlá (ako tie od Orionu UK), ktoré by sa dali kúpiť? V TS som najlepšie našiel práve to od Orionu a v astroshope som našiel len tieto a tiež to nie je žiadna veľká výhra:
   https://www.astroshop.eu/telescope-accessories/parts-spares/mirrors/primary-mirrors/15_75_60_10/a,Zubehoer.Allgemein.Durchmesser=400/a,Zubehoer.Allgemein.Durchmesser=406/a,Zubehoer.Allgemein.Durchmesser=457/a,Zubehoer.Allgemein.Durchmesser=500
   http://www.hubbleoptics.com/mirrors.html

   • Lukas Nestak 7. januára 2021 o 15:18

    PRIMÁR:
    Ohľadom výroby primáru som komunikoval s Bulharskou firmou AstroReflect. Dokážu vyrobiť zrkadlo na mieru aké budeš chcieť. Materiál používajú Schott Borofloat 33. Dostaneš aj priamo test. Ako testujú majú priamo popísané na stránkach. Chcel som od nich 10″ f4 Strehl koeficient > 0,950. Pred kúpou nového primáru som si dal otestovať svoj primár, a ten vyšiel 0,9445 tak som to nakoniec odriekol.
    https://www.astroreflect.com/mirrors-bg
    SEKUNDÁR:
    Jednoznačne by som išiel do Antares Optics:
    https://www.antaresoptics.com/
    Dlho som hľadal kvalitného výrobcu sekundárov a musím konštatovať nie je moc na výber. V mojom prípade Bohu žial musím kúpiť od Orionu 🙁 „som obmedzený hrúbkou sekundáru“.
    Inak ten Hubble Optics je tiež fajn.
    Prípadne má aj ATC jeden sekundár 105mm na sklade.
    PAVÚK:
    Toho si necháš vyrezať na mieru. Seredi je veľkoobchod s hliníkom kde majú rôzne odrezky z ktorých si vyberieš kus hliníku aj pre 20″ priemer. Majú tu aj vodný lúč kde si to necháš vyrezať.
    DRŽIAK PRIMÁRU:
    Kúpiš v TS.
    VÝŤAH a KOREKTOR:
    Ideálne asi ASA, ale sú aj iné možnosti. Osobne som spokojný s mojím výťahom a 3″ reduktor 0,85 je pre APS-C v úplnom poriadku. Ale ten 3″ Ricardi 1,0x je fajn aj pre FF, ale bude dlhé ohnisko.
    TUBUS:
    Vyrába to z sendvičového uhlíku jeden Nemčúr. Aj MMys si mu dal spraviť tubus. Na nemeckom fóre som s ním komunikoval a má celkom fajn ceny.
    VYČIERNENIE tubusu a pavúka:
    Jedny Japonci začali predávať parádnu čiernu farbu, môžem pohladať kontakt a viacej info a budeš potrebovať.

    PS: Osobne by som do veľkej 16″ kravy nešiel, 14″ sa mi zdá na naše podmienky efektívne optimum, ideálne s korektorom čo redukuje ohnisko. Kludne zavolaj keď máš nejaké otázky.

    • Drahoš 7. januára 2021 o 16:43

     Primár – AstroReflect maju ponuke len F4.5 t.j. ohnisko 1800mm čo už je dosť, OO UK ultra grade má písane „Strehl better than 0,98“, materiál musím neviem presne lebo na TS pisu „Pyrex of Corning“ a na AS „Supremax® 33 by SCHOTT“
     Sekundár – Antares Optics bola aj moja volba ak by som si to staval na mieru
     Výťah – ASA asi nie, lebo má problém ASCOM driver s kompatibilitou s SGP, skôr by som to videl na MoonLite NiteCrawler 3″ aj s rotátorom https://www.astroshop.eu/focusers/moonlite-focuser-nitecrawler-wr30-3-/p,64758
     Tubus – asi počkám, na skúsenosti MMys s tým čo si navrhol on a podľa toho sa rozhodnem, zatiaľ sa nikam neponáhľam, Kameru a filtre môžem riešiť aj skôr.
     Vyčiernenie – ak nájdeš ten kontakt, tak určite to sem vlož (bude zaujímať asi aj iných), alebo mi pošli na email

     • Lukas Nestak 7. januára 2021 o 17:08

      AstroReflect bežne robia aj F4 „mne mali vyrobiť F4“:
      https://www.astroreflect.com/en/optic-en/mirror-tests-en
      Ideálne ich kontaktuj či je to Supremax® 33 by SCHOTT. Na FB ochotne komunikujú.
      FARBA:
      Musou Black
      https://www.ko-pro.black/product/musou-black-paint/
      Ak by ste ju niekto objednával, tak by som aj takých 100ml kúpil.
      Nie je to VantaBlack, ale myslím že je použiteľná.

     • Drahoš 7. januára 2021 o 18:52

      400mm F4 nikde na stránke nemajú. Iné priemery F4 áno, taklže to snáď robiť budú. Facebook nemam a ani nechcem 🙁 Keď to bude aktuálne, skúsim im napísať na email. Farba vyzerá dobre a aj keď to nie je najlacnejšie 141 Eur/liter + dovoz+ clo, tak je to zaujímavé.

 3. Peter Jurista 7. januára 2021 o 09:31

  Ahoj,
  Ja tiez sa chystam(ak sa nič nestane 🙂 a finančne to dám) na APX60 od Atiku.
  Nedavno som kupil z DE fora 50mm Astrodony LRGB a HA. A komunikoval som s Atikom ,kamera by sa mala predavat na jar.
  Co sa tyka tych dalekohladov:
  Bojim sa že tieto kamery s velkym čipom a menšim pixelom budu velmi naročne na tuhost celej zostavy.Nevravim že to nebude fungovat, ale fotenie a byt radostou.
  Tie dalekohlady nie su lacne a asi budes musiet upravovat vela veci,čo su dalsie a dalšie naklady.
  Ja osobne by som kupil bazarovu ASU.
  Napisal by som do ASA a oni ti možno ponuknu ojazdenku,ktoru oni skontroluju a mas i zaruku a istu kvalitu…Overenu!

  Samozrejme s tvojim rozpočtom sa dostanes na 10 alebo 12 inch stroj.
  AK pojdes do 16inch čo znie super a budes prerabat , bude to fuška.
  Ja sam som zvedavy ako to bude fungovat na ASA10 +APX60+filtrove koleso od Atiku.Konihlavovi to funguje tak to adam dam i ja.(skus napisat i jemu, kameru ma)
  Do ASI6200 asi nepojdem , videl som nejake problemy s ASI2600color na AF a tomu sa chcem vyhnut(reklamacie fo Činy môzu byt zdlhave a ATIK so mnou vzdy komunikoval bez problemov)
  https://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=26730
  Peter

 4. Peter Jurista 7. januára 2021 o 09:50

  Ešte k tomu upgradu
  Tie dalekohlady
  AG16=8500libier
  CT16=4500 libier
  +
  Upgrade
  – focuder FLI Atlas alebo ASA =cca.2000 eur
  – pavuk na 16 inch predpokladam 500-1000 eur
  – novy pavuk bude chciet možno novy drziak sekundaru!
  Ktovie ako dobre bude uchytene zrkadlo?
  Ktovie či je priclonene?
  A nakoniec zistiš ze tubus je blato, prečo inak by oni sami ponukali spevňujuce kruhy pre ich focuser!
  Ked to všetko zrataš zistiš ze si za tie peniaze mozes dovolit kupit iny stroj a bez vrasok.

 5. Drahoš 7. januára 2021 o 12:11

  Ďakujem za prvé reakcie. Na ich základe vám trochu upresním môj zámer. Keďže kupolu mám s priemerom 3m a nechcem robiť upgrade o prár rokov opäť, chcem tam dať maximálny priemer čo sa tam zmestí. 16″ sa určite zmestí a možno aj viac, ale 16″ je už naozaj dosť najmä čo sa týka ohniska a následne FOV vs. dostupné kamery a ich rozlíšenie na pixel. Po úvodných prepočtoch mi to vychádza (aj finančne) na tie parametre ďalekohľadov a kamery, čo som uviedol vyššie. Do úvahu prichádza aj „skladačka“ ala MMys, ktorý si to skladá sám práve na tom istom zrkadle čo je aj v tých vyššie uvedených ďalekohľadoch. Písal som aj do Orionu UK a zisťoval aký tam používajú carbon tubus. Odpoveď bola „The carbon is 3.5mm full thickness with extra strong resin. Gives a better finish on the outside and stronger. The tubes where designed and are produced by an ex f1 expert.“ Taktiež som zisťoval aký je rozdiel v tubuse AG16 vs. CT16 a odpoveď bola „The CT is slightly less thickness than the AG tube“, takže Peter môže mať pravdu a vo finále bude treba tubus vymeniť, ale mžno to bude aj stačiť. Ak sa pozriete na cenu CT16 5530 EUR (https://www.astroshop.eu/telescopes/orion-optics-uk-telescope-n-400-1600-ct16-carbon-ota/p,63517) a zrkadla čo tam je (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2873) s cenou 4369 EUR rozdiel je necelých 1200 Eur a je v tom už aj uchytenie primára za 779 EUR (ktoré je podľa mňa rovnaké ako pri AG16) a 2″ výťah ktorý by som vedel využiť podobne ako to plánuje MMys s otočným sekundárom na planetárnu kameru, takže ten tubus je taker zdarma ak predám sekundár, ktorý treba nahradiť väčším aj s pavúkom. Pri kamerách pôjdem takmer určite do Atika. Tiež sa mi nepáči ten servis v číne. Pozriem tie ďalekohľady ešte v bazároch, možno sa tam niečo pekné nájde. Prípadne ak by ste niečo také videli, dajte mi vedieť.

 6. Drahoš 7. januára 2021 o 12:15

  Ešte otázka. Aký tubus máte na vašich ďalekohľadoch? Myslím konštrucia (sendvičový vs. plný) a hrúbka steny.

  • Matej 7. januára 2021 o 12:35

   5mm carbon – plný

   • Drahoš 7. januára 2021 o 13:08

    Hmm. MMys na tú svoju 400-ku myslím dáva sendvič 2-10-2mm od Klausa Helmerichsa (http://www.klaushelmi.de/hartschaum-kohlefaser-tubus.html). Tieto isté tubusy (myslím výrobcu) podľa mňa používa aj TS pri výrobe svojich ďalekohľadov na mieru.

    PS: Ešte na doplnenie z Orionu mi napísali „For your information we have had tubes in bought and tubes come in for service from Germany and none of them where usable, the main fault was that hey are not round which causes massive problem mechanically and optical alignment.“, ale nezistil som o kom presne to písali.

    • Matej 7. januára 2021 o 13:24

     Zatiaľ snáď každý kto si dal vyrábať tubus, mal ten od Helmereichsa, takže predpokladám že o ňom hovoria. Ja ho mám tiež, lebo TS si ich dáva vyrábať u neho. Ako no neviem prečo by to nemalo byť okrúhle, predpokladám že to vyrába na nejakej šablóne. A jeho tubusy má snáď každý každý druhý karbon tubus v európe.

     ASA má sendviče, snáď sa ti najlepšie vyjadrí Palo k jeho benefitom.

 7. Matej 7. januára 2021 o 12:16

  Povedal by som že z tejto diskusie vyjdeš viac zmätený ako predtým.

  Ohladom ASI6200: Pokiaľ som dobre zrátal, dostal by si sa pri ohnisku 1600mm s rozlíšením na 0,48 arcsec na pixel. Poznatok z vlastnej skúsenosti, keď som prešiel z 1,21 na 0,77 je, ako som už viac krát spomínal značný problém s kolimáciou, tuhosťou, ohybmi atď. Samozrejme predpokladám že tvoja sústava by bola kvalitnejšia ako moja, ale tieto problémy by sa tak či onak prejavovali.

  ASI vs ATIK: Po rokoch sledovania diskusných fór, som viackrát narazil na rôzne problémy, ktoré ľudia s ASI mali. Napr. čo aj Myslivec potvrdil, že pri niektorých kusoch sa ampglow mení, a snímky tým pádom nie sú skalibrovateľné. To samozrejme netvrdím že je prípad spomínanej kamery. Na Atiky snáď nikto nikdy nenadával, a predpokladám že servis európskych produktov je jednoduchší ako to riešiť s čínou. Tož len môj názor.

  Ako píše Peter, ASA by bola super, problém je že už jedine bazárovku, lebo ASA už ďalekohľady pre mainstream nerobí, škoda no. Čo sa Orionov týka, pokiaľ viem, tak nejaké skúsenosti s tým má Tomáš (neviem si spomenúť priezvisko), a ten s ním mal nejaké útrapy.

  Možno by stálo za zváženie, dať si niekomu vyrobiť ďalekohľad na kľúč podľa vlastných špecifikácií.

  • Drahoš 7. januára 2021 o 12:48

   Dik, Matej. Zmätený som už teraz dosť 😀 ale ja viac menej viem čo chcem, len chcem poznať ešte iný pohľad na vec. Poznám to z práce. Môžeš byť najlepší v danej oblasti, ale aj tak sa nevyhneš „autorskej slepote“ t.j. niektoré veci nevidíš kým ťa na ne niekto iný neupozorní. Preto som to sem dal. Plánujem si dať spraviť ponuku aj na „ďalekohľad na kľúč“, ale okrem TS neviem či poznám nejakú inú firmu čo to robí. Potom už len robiť to na „kolene“. Dá sa otravovať MMys, ale myslím, že toho má aj tak dosť, takže to nevidím ako cestu.

   To rozlíšenie si dobre spačítal. Preto už nehcem ísť do väčšieho ohniska. Pri Apx60 v bin 2×2 to bude okolo 1 arcsec na pixel a stále cca 16Mpix 🙂

 8. Peter Jurista 7. januára 2021 o 12:48

  Tá výroba na kľúč je mačka vo vreci. A človek tápa v problémoch.
  MM isto by dokázal poskladať super stroj , možno to je cesta . (nikomu inému by som to ja nezveril, ide o to či sa ti na to dá) Ale poskladal by som to s kvalitných častí ( nerobil by som žiadne úpravy druhotriednych fokuserov, radšej by som kúpil čo je overené….)

  Rozlíšením na 0,48 arcsec na pixel je brutalita, koľko budeš mať takých nocí ,aby si vydoloval kvalitný snímok?
  Ja mám ohniskom 900+ Atik APX60 tuším 0,8 arcsec na pixel., čo je asi prijateľné.

  Ten ASA newton ,i keď sa nevyrába by som nezatracoval. Treba napísať do ASA ,oni neustále ponúkajú do emailov nejaké produkty z druhej ruky za dobré peniaze po ich zákazníkoch.
  No 16 inch by bola palba.
  Treba na to isť s rozvahou.
  Veľký priemer (mäkkej zostavy) = veľké očakávania = veľké problémy – a môže sa stať že skončíš s veľmi krátkymi expozičnými časmi , čo asi nechceš.
  Môj názor je radšej menší priemer a venovať sa foteniu , ako väčšie zrkadlo a ošedivieť!
  Pätám na Tomáša a jeho Orion, myslím že mal problémy s kolimáciou (Palo mu to u Roba kolimoval) Ale mal to z druhej ruky, trebalo by napísať Tomášovi.

  • Drahoš 7. januára 2021 o 13:30

   Peter, mám plecháč a zrkadlo uložené na molitane. Ja viem čo sú veľké problémy a viem koľko vecí som musel pochopiť a prerobiť aby mi to fungovalo aspoň ako tak. Staré dáta preto ani veľmi nespracovávam, lebo ak by som ich zverejnil, tak by ste si ťukali na hlavu. Možno sa ale niekedy zídu ako farba. Inak, osobne som za tie problémy veľmi vďačný, lebo som na tom veeeľmi veľa naučil a podľa mňa je to súčasť tohto hobby. Teda len som chcel povdať, že ma to bude baviť aj s problémami 😀

  • Drahoš 7. januára 2021 o 16:15

   Tomáš mi napísal: „Mal som Orion AG8. Principiálne šlo o dobrý ďalekohľad. Mal kadejaké fičuriny (napríklad vyhrievaný tubus). Dal sa dokonca aj skolimovať. Problém bol len v tom, že jeho konštrukcia neumožňovala fotiť kamerou G2 8300. Tá kamera je riadny maco, použitý korektor je pomerne dlhý a okulárový výťah už túto páku nebol schopný udržať v skolimovanej polohe.“

   Takže ten tubus asi naozaj nebude dostatočne tuhý a treba ho vystužovať tými kruhmi okolo focusera ako správne postrehol Peter. Na druhej strane, ak sa to dá takto vyriešiť, prečo nie, aj keď je chcem iný focuser a to už môže chcieť iné riešenie na zvýženie tuhosti okolo focusera. Dám si teda spraviť nejaké ponuky „na mieru“. Uvidím ako pochodím.

 9. Peter Jurista 7. januára 2021 o 13:37

  Ja sa nebojím že to nedáš 🙂 ,
  data by boli excelentné s takým priemerom a ohniskom.

 10. Drahoš, čo ti ja už len môžem poradiť. Tichúčko sedím a čítam, aké všetky problémy sú s tým spojené.
  Ja sa teším z môjho rozlíšenia 0.52 arcesk pri F8 a 2 metroch. Netuším čo je to kolimácia, výťah, pavúk…..a iné drobné chrobáky.
  Ale prajem ti aby si sa rozhodol tak, aby si bol spokojný.

 11. kolec 7. januára 2021 o 22:46

  Dosť ideš na to zhurta. Zvládnuť 16 inch f f4 s pixelom 3.75 um a fulframom to chce bohovskú odvahu. Bál by som sa dvoch vecí:

  1. tubusu – ja mám cca 5mm hrubú voštinovú konštrukciu(niečo ako medí plást) a to je pevné ako sviňa , a to nepreháňam. Systém mi ukazuje :
  TUBE FLEX : RA : -0.14 a DEC : 0.19 arc
  Čiže aj keď je to pevné i tak to pruží .

  2. Výťahu: Upozorňujem, že pre väčšie senzory a f4 ani výťah od ASA nie je bohvie čo. Ale dá sa s tým žiť bez problémov s pixelom 9um (1,6 ars rozlíšenie)
  Zvládnuť rozlíšenie 0.5 ars bude pre nňa diabolský náročné.

  Nezabúdaj, že 16 inch už bude mať slušnú hmotnosť . Ja odhadujem hmotnosť takého ďalekohľadu (celého kompletu) niekde okolo 40-50 kg . A na čo to chceš zavesiť? Obávam sa , že to tvoja montáž nedá.
  Tam by bolo vhodné isť max na 70-80 % predpísanej záťaže

  K tomu vyčierneniu. Nebláznite s farbou na vnútro tubusu ! Ešte na nejaké súčiastky – súhlasim, ale fyzika nepusti. Rozhodujúci je nielen odraz udávaný výrobcom ale i tvar povrchu. Tu jasne výťazí samolepiaca semišová látka. Nesmiete zabúdať , že tá farba (ako každá farba) a tobôž , ked je na povrchu z nejakého resinu bude odpadávať!!

  Ja v zásade nemám nič proti snívaniu, ale zostava 16 inch ,f4, 0,6 ars rozlíšenie na fulframe sa pohybuje v cenovej relácii 50 tisic ečiek. (a to som lacný , ale čo sa dá robiť) Ak sa chceš mestiť do tvojho rozpočtu tak niekde musíš ubrat a poriadne ( Robko ma F8 a senzor 20 mm a250 zrkadlo) A prosím pekne neverte , že aj MMs by bol schopný poskladať tento ďalekohľad ja pár šupov. A či vôbec!

  Na druhej strane kdo z nás nesníva ?

  Palo

  • Drahoš 8. januára 2021 o 12:25

   Palo, dobre hovoríš. Tú váhu som si spočítal aj ja a je to na hrane. AG16 má 33kg, kruhy a plate +3kg, druhý focuser, FW a kamera + 5kg a som tesne pod 80% nosnosti mojej montáže. Toto som veľmi zvažoval aj ja, lebo to znamená, že už na tú montáž nedám druhý ďalekohľad ako som chcel a to je škoda. Aktuálne tam mám 3 ďalekohľady a 2 kamery a chodí to veľmi dobre. Odhadol som to teraz na 40 kg, ale ešte to plánujme zvážiť, koľko to má reálne. To čo píšeš s tou tuhosťou u teba je zaujímavé a výsledky 400-ky MMys snáď budeme poznať už čoskoro (myslím, že Martin už má všetky súčiastky doma). Rovnako celkovú váhu jeho zostavy.

 12. Peter Jurista 8. januára 2021 o 16:19

  Ak si pamätáš QHY na AF moc nebola v obľube azda okrem QHY5mono na pointaciu, ktorú som mal a mám i ja doma. Moja skúsenosť bola, že som veľakrát riešil ovládače (stále niečo zamrzlo) To ale nemusí platiť pre tieto generácie kamier. V podstate si myslím že veľký rozdiel medzi QHY a ASI nebude . V tom by som sa obrátil na P.Pecha.
  Vôbec som si nevšimol že už prišla APS mono CMOS! Cena je priaznivejšia oproti APX60 no už som si kúpil 50mm filtre na Full Frame.Tak uvidím do čoho pôjdem ja, ktovie či s APS príde i Atik.

 13. Drahoš 8. januára 2021 o 16:43

  Ano tie ovladace boli problem. Ja mam tiez jednu veeelmi staru planetarnu QHY (ALccd IMG1S https://astrolumina.de/kamerasysteme/alccd-qhy/img/alccd-img1s-c.php) a viem, že to niekedy padalo, ale dnes to už môze byť iné. Viem, že QHY robí nejaké kamery aj pre NASA, tak snáď to už vylepšili. Atik je Atik a je to tu za rohom, takže pre nás je to jasná volba 🙂
  PS: Predpokladám, že Atik Apx26 bude …

Napíšte autorovi: