Môj prvý pokus o SHO. Ďakujem Peťovi a Paľovi za cenné rady pri spracovaní.

Autor: | 3. novembra 2021|17 komentárov

Autor fotografie:

17 komentárov

 1. Peter_Svajda 3. novembra 2021 o 13:41

  Ahoj, ani sa mi nechce veriť, že je tvoj prvý pokus o SHO, je to podarená fotka. Vybavenie máš veľmi slušné, jediné čo môžem poznamenať, že podľa tvaru natiahnutia hviezd v rohoch do „kružnice“ si už jemne za BF a mal by si ubrať. Aspoň mne to tak ukazovalo, keď som nastavoval BF na 72ED.

 2. Drahoš 3. novembra 2021 o 21:03

  Celkový dojem je dobrý. Farba ti vyšla veľmi pekne ale trochu by som ubral kontrast. Samozrejme v detailoch ti zostava neodpustila nič. Podľa mňa je problém s natiahnutými hviezdami skôr v kolmosti čipu resp. v tuhosti focusera.

 3. kolec 4. novembra 2021 o 12:50

  Andrej. Ja moc SHO v tomto období nerobím . Mám prosto rgb obdobie. Ale, pri hodnotení SHO si vždy fotku stiahnem a vyseparujem z nej L-ko. Ak to vyzerá k svetu tak i fotka môže byť reálne dobrá a nie iba ofarbená machuľa.
  Tvoje L-ko vyzerá docela fajn, v tvojom prípade by som nepodarené hviezdy nehodnotil tak dôsledne, vzhľadom na prvé skúsenosti s tou kamerou.
  (A vôbec na teba nemôžem byť zlý , šak mi nezoberieš krv na hodnotenie protilátok 🙂 )
  Určite by som , ale pridal na frekvencii fotiek vzhľadom na fakt , že tak sa najlepšie získavajú skúsenosti

  Palo

  • AndrejK 4. novembra 2021 o 17:59

   Tak ty robíš teraz parádne RGB:) Priznám sa že mi celkom chýba ten HAF. Človek by si v kľude podiskutoval a dal aj to pivo. Inak mal by som ti už prísť zobrať tú krv a zmerať protilátky.

 4. Moja prvá fotka v HST vyzerala oooomnoho horšie. Takže , prst hore!
  S časom prídu i lepšie postupy spracovania a famóznejšie výsledky, ale nemáš sa za čo hanbiť.
  Peter

 5. novo 4. novembra 2021 o 22:10

  Máš dobrých kamarátov, že ti takto pomáhajú 🙂
  Pretože fotka je to viac ako dobrá. Farebne výborná, detaily na úrovni, možno troška viacej kontrastu v centre ako hovorí Drahoš a to je asi tak všetko.
  A tie hviezdy po okrajoch, hold, mal si si kúpiť Peťov Atik a nie full frame:)))

 6. novo 4. novembra 2021 o 23:11

  A aby si nepovedal, že som sviňa, tak som ti troška upravil ten kontrast a hlavne hviezdy v rohoch.
  Teraz sú ako od Mattela.

  https://astrobook.sk/2021/11/04/ngc7822_/

 7. Matej 5. novembra 2021 o 14:40

  Ja by som tie hviezdy priznal, hoc aj nedokonalé. Robova mini-úprava vhodne skontrastovala jadro, tam je to lepšie. A napriek tomu, že hviezdy vyzerajú lepšie, vznikli miesta, ktoré vypadajú zvláštne (umelo). Ináč, farebne to máš super, aj detaily sú na danú optiku dobré. Podarená prvotina (thumbs up).

 8. Drahoš 7. novembra 2021 o 12:40

  Ešte mám jednu pripomienku. Chytáš Palove maniere, viď „Počet a dĺžka expozície, binning“ kde si nič neuviedol 🙁

 9. kolec 9. novembra 2021 o 22:16

  Keď už sa to tu spomína, tak čo máte z toho ak vidíte „Počet a dĺžka expozície, binning“?
  Fakt by ma to zaujímalo , či je vám to na niečo dobré. Napr. Robko. Iný senzor, iný ďalekohľad, iná obloha….
  Paľo

  • Drahoš 10. novembra 2021 o 18:43

   Ja som jednoducho zvedavý a chcem vedieť akým ďalekohľadom, akou kamerou, kde a ako sa to snímalo. Ako inak chceš porovnať práve tie rozdiely medzi nami? Je to niečo podobné ako handicap v golfe. Ak chceme posudzovať iba absolútnu kvallitu fotografií, tak zrušme tú tabuľku celú. Snáď som ti to vysvetlil, čo z toho mám 🙂

   • novo 10. novembra 2021 o 23:58

    Palko , nakoľko vieme ako si zodpovedný a uznávaš pravidlá ( aj dopravné) , je aj Drahošovi naozaj divné, prečo práve tebe robí problém vyplniť niečo, čo vyplniť jednoducho treba.
    Sme všetci už dostatočne skúsení nato aby sme vedeli ,či má pre nás táto informácia nejaký význam ,pretože inak tu takto vedieme len zbytočnú polemiku.
    Samozrejme ak nepovažuješ za potrebné vypĺňať túto kolonku, budeme to rešpektovať a už sa nikto nebude diviť.

 10. Lukáš 12. novembra 2021 o 12:55

  Mne sa to veľmi páči, také pekné žiarivé a farebné 🙂 Trochu deformované hviezdičky v rohoch ma nerušia, navyše sa mi zdá že je tam potenciál na ich zlepšenie „ako píše Drahoš, asi to bude kolmosťou čipu“. Ale aj tak, koľko optických systémov dokáže dokonale skorigovať FF s tak malými pixelmi? Za mňa máš super vybalancovanú techniku.
  PS: Sorry za to že doteraz nenahral video z HAFu na net, ale proste cez môj net ho nedokážem nahrať – 1Mbit upload hovorí za všetko. Ak budeš mať cestu okolo Serede zastav sa na kávičku a ja ti to nahrám na USB alebo DVD.

Napíšte autorovi: