Odskúšal som Dualband aj na Meade 8″ , asi to je lepšie ako normálne RGB, ale v porovnaní s výsledkami na ED72 je vidieť, že pri F8 , s nechladenou kamerou a HA snímané len so 1/4 pixelou asi nebude to najlepšie. Porovnával som detaily „Ryby“ s Matejovou a aj staršou Robovou fotkou, a ani zďaleka sa to k nim nepribližuje. Samozrejme nielen technika, aj spracovanie je slabšie …. Farebne som najprv skúšal viacero možností ( https://astrobook.sk/2021/11/07/ic1795-farba13/) nakoniec som sa rozhodol pre dokončenie „kvázi“ RGB, vychádzalo mi to najpozorovateľnejšie. Na krajoch sú hviezdy do trojuholníka, s tým sa budem hrať, pri RGB mi to tak neprišlo .

Autor: | 7. novembra 2021|8 komentárov

Autor fotografie:

8 komentárov

 1. Drahoš 10. novembra 2021 o 15:01

  Toto farebné spracovanie sa mi páči výrazne viac to druhé 🙈 Má to síce kopu chýb, takže hodnotiť to asi radšej nebudeme, aj keď ty si vlastne vytvoril samostatnú ketegóriu fotografií, keďže fotíš OSC kamerou.

  • Peter_Svajda 10. novembra 2021 o 19:38

   Ahoj Drahoš, myslím že k tomuto snímku viacej netreba písať, nedal som ho ani na astrofotky ani astrobin, tu je to skôr ako demonštrácia, čo mi z toho lezie na F8. Už kompozične je to úplne na hrane, a pýtalo to ešte viac orezať zo spodu, OIII je tam „fľakatá“ , strávil som nad tým hodiny, skúšal som to bez deconvolúcie, lebo tu sú tie hviezdy katastrofa a aj viac odšumiť, keď to vyhladím, nie je to ostré, zabitý čas. Už to nebudem prehadzovať hore-dole , 294 som s dualbandom vrátil na ED72 a budem sa sústrediť na ďalšie spracovania, Na Meade by som mal mať už začiatkom decembra koleso, a vyskúšam to konečne nastaviť na „presno“ aj s BF a už to nerozlaďovať.

 2. kolec 10. novembra 2021 o 19:50

  Peter, pôvodne som nechcel reagovať, ale ako správne chápem tak fotka je robená farebnou kamerou za použitia NB filtrov Ha a OIII. I keď je to prakticky možné (ako tu okazuješ) i tak mi to pripadá dosť pritiahnuté za vlasy (tade nie moje vlasy , lebo ja ich moc nemám) 🙂

  Ty fotíš pri F8 , kde signál ženieš cez dva filtre(RGB a Ha (OIII)) , expozíciami 300s . Okrem toho využívaš cca 1/3 počtu pixelov senzora , čo je výsledné rozlíšenie cca 1100×900 pixelov.
  Rozmýšľam čo od toho čakáš?!

  A teraz k tvojmu komentáru – vid – popisu : citujem

  – asi nebude to najlepšie
  – ani zďaleka sa to k nim nepribližuje
  – Samozrejme nielen technika, aj spracovanie je slabšie
  – sú hviezdy do trojuholníka

  Celkovo to na mňa pôsobí nie najlepším dojmom. Teda tvoj pesimizmus k vlastnej práci. Aj keby som sa fakt snažil nájsť aspoň niečo čo by som dokázal pozitívne ohodnotiť, ty to tvojím predkomentárom úplné znemožníš. Ospravedlňujem sa , ale ja by som minimálne očakával lepšie prezentovanie tvojej práce, minimálne za odvahu s pokusmi RGB a NB.

  Paľo

  P.S. Dlho som rozmýšľal či tento príspevok poslať. Dúfam , že ti neberiem chuť na ďalšie pokusy! To by ma VEĽMI MRZELO.

 3. Peter_Svajda 10. novembra 2021 o 21:42

  Pali všetko ok. Len pre istotu, je to stále ten dualband filter na OSC kameru, nie samostatné NB filtre, takže fotím naraz HA aj OIII a reálne využívam „spolu“ 3/4 pixelov, keď tú slabú modrú nebudem uvažovať. Rozumiem, čo mi chceš povedať, preto to vyskúšam zhrnúť. Po nasadení Dualbandfiltru s OSC kamerou na malé ED F5,8 som bol s výsledkom veľmi spokojný, cítil som veľký pokrok oproti čistému RGB, a mal som dojem že dokážem snímok od snímku trochu lepšie spracovať. A potom som si chcel vyskúšať, ako to bude zobrazovať na „veľkom“ ďalekohľade pri F8, a áno z výsledku som bol mierne sklamaný, ( za to asi ten pesimizmus) ale snažil som sa to len reálne ohodnotiť. 1. Teda, že kombinácia nechladenej OSC s dualbandfiltrom pri F8 nebude to najlepšie, a určite budem na ňom fotiť ďalej už len chladenou monokamerou cez filtrove kolo. 2. fotil som 27hod pri 1600mm a nevidím nielen že žiaden prínos v deteiloch oproti Matejovi, ktorý má tiež 8″ ďalekohlad ale teda svetlejší , ale reálne sa to k tej snímke ani nepribližuje. Myslím že stará Robová snímka nie je taká „uhľadená“ ako Matejova ( tá svetlosť robí svoje) ale detaily má veľmi pekné a veľa zachránil svojím spracovaním, kde ja tie zručnosti ešte také rozvinuté nemám a to som tiež podčiarkol. A tie hviezdy sú fakt nepekné, a bol som na seba naštvatý, BF mám o 1mm menší a stále to odkladám, že to napravím až na finále z kolesom. Tak načo si mazať med okolo úst, bolo to fajn odskúšať, výsledok zapísať do pamäti, ale nebudem si klamať že je to nejaká esteticky zázračná snímka. Vaše poznámky ma ťahajú ďalej, neodrádzajú ma , toho sa báť nemusíte, aktuálne sa snažím dostať M42 do podoby, ako to skomprimoval Peter, tak uvidíme za pár týždňov.

 4. Drahoš 11. novembra 2021 o 18:29

  Peter, ja som rád, že si to sem dal. Aspoň vidíme čo lezie z takejto sústavy. Mne vôbec nevadí, že to na dnešné pomery nie je výstavný kúsok. Videl som, že s tým nie si spokojný (ten pocit veľmi dobre poznám 😢) preto som to nehodnotil, ale keby si to sem dal s komentárom, aká dobrá fotka sa ti podarila, tak by som ti určite hodnotenie napísal 😁. Na druhej strane, podľa mňa to až taká katastrofa nie je, vzhľadom na to, že je to nechladená farebná kamera s „nejakým“ filtrom. Čo by som ja za takúto fotku dal keď som začinal fotiť na Nikon !!!

 5. Peter_Svajda 11. novembra 2021 o 20:09

  Ďakujem pekne Drahoš 🙂 , a v tomto súhlasím, dostupnosť a kvalita techniky teraz, a napríklad pred 10-15 rokmi , je asi úplne niekde inde , a vaše začiatky vám teda nezávidím 🙂

 6. kolec 12. novembra 2021 o 10:13

  Peter, som rád, že máš taký optimizmus.

  Teda technicky to zhrniem, aby si pochopil moje videnie tohto problému:
  Ty fotíš na farebnú kameru – teda logicky máš na nej farebný RGB filter (teda RGBG)
  Ty dáš do optickej cesty DB filter
  To znamená, že prejdú iba lúče červené a zelené a čiastočne i modré.
  To je to isté, ak by som fotil na mono kamere tak, že naraz dám čerený a Ha filter. Potom modrý a OIII filter.

  Každý prechod svetla cez zmenu skokovú zmenu hustoty prostredia spôsobuje nejakú stratu, či už v podobe odrazu , alebo v podobe rozptylu na prechode.
  Výsledok je síce efektný , ale iba pri dostatočne svetelnom objekte

  Problematiku DB filtrov vidím v dvoch rovinách:

  -1. Trocha zarobiť a dať možnosť ľudom čo majú farebné kamery nafotiť „bicolor“
  -2. Urobiť niečo iné netradičné, čo nás posunie niekde. Zatiaľ nie je jasné kde.

  K 2., Myslim si , že DB filter má určitý prínos , vzhľadom na momentálne kvalitne senzory , ale …

  Vzhľadom na rôzne charakteristiky (teda úplne odlišné) pre rôzne filtre nakoniec dostaneš niečo čo ani nevieme čo vlastne je. (teda ako je to namiešané) . To by ale nemusel byť až taký problém , vzhľadom na fakt, že NB obrázky (narow band) miešame ako nám príde. Teda neexistuje žiadne relevantné kritérium na NB obrázky – ako napríklad farebné dorovnanie podľa reálnych katalógov hviezd – RGB obrázky.

  Výsledkom je obrázok – nejaký. Ak by si ho mal zaradiť do kategórie tak to nie je typický bicolor (ale čo je to typický bicolor) , nie je to SHO , nie je to RGB takže to je v podstate nová kategória , s ktorou musíme sa naučiť pracovať.
  Iba treba obetovať nejakú časť signálu na farebnej kamere. Ale …
  Kvalita signálu ide v podstate opačným smerom. Vyžaduje kvalitnejšiu optiku, menej optických prekážok .

  palo

  • Peter_Svajda 12. novembra 2021 o 20:21

   Pali čo píšeš mi dáva logiku, a tak ako si to zhrnul, si myslím že korešponduje s výsledkami, ktoré som na oboch ďalekohľadoch dosiahol. K tej cene už len podotknem, Optolon L-PRO 1,25″ ma vyšiel 149,- EUR a Optolong L-Extreme 1,25″ 189,- EUR čo nie je našťastie prehnané navýšenie. Je jasné že L-PRO je použitelný na všetky objekty a L-Extreme viac-menej len na hmloviny, ale pri nich dáva určite niekoľkonásobne lepší výsledok ( čo závisí aj od stupňa znečistenia oblohy) a minimálne pre tých, čo už majú farebnú kameru je to rozumná investícia a myslím, že časom sa bude používať dominantne.

Napíšte autorovi: