Ahojte, v poslednom čase sa mi stáva, to čo vidno na priloženej fotke. Ako som sa dozvedel, je to ževraj kónicka chyba montáže. Čo som našiel, tak to spôsobuje pohyb ďalekohladu v lište. Tak som všetko na začiatku fotenia dotiahol ale aj tak sa to občas objaví. Keď som vyhodil snímky po meridián flipe, tea použil iba fotky spred, tak difrakčné čiary sú v poriadku.
Čo to ešte môže spôsobiť?
Ide o SW Quattro 150P, HEQ5. Menil som pavúk pre sekúndár, ktorý je ale o dosť pevenejší než pôvodný od výroby.
Ďakujem za tipy.

Autor: | 1. mája 2024|5 komentárov

Autor fotografie:

5 komentárov

 1. Martin 1. mája 2024 o 15:03

  Ešte som urobil test v Siril. Urobil som stack pre každú noc samostatne. Všimol som si, že pravá dif. čiara ide v prvé 3 noci medzi dvoma hviezdami na pravo a posledné dve noci popod dvojicu hviezd. Tak ma napadlo, či to nesúvisí s tým, že na začiatku každej noci som vybral kameru aby som fixol kolimáciu. Ale ani pootočenie kamery by nemalo vadiť, a difrakčné čiary by mali zostať v rovnakej pozícii.

 2. Drahoš 2. mája 2024 o 07:58

  Detekcia chyby by nemala byť zložitá. Sprav pokus na jasnej hvezde okolo meriadiánu – čím jasnejšia, tým lepšie, ideálne 0 mag. a foto 30-60s kde vylezie difrakčný kríž na jednej fotke. V každom prípade by som skontroloval tuhosť všetkého (ďalekohľad v kruhoch, kruhy v montáži, pevnosť focusera voči tubusu, penosť uchytenia kamery vo focuseri).
  – Už na single snímke uvidíš či máš dvojitý kríž alebo nie. Dvojitý kríž na single snímke = krivý pavúk.
  – Jedna snímka pred meriadianom a jedna po (t.j. po flipe) by ti mali dať odpoveď na tú „kónickú chybu“.
  – Následne sprav ešte jednu snímku s pootočením kamery.
  Za predpokladu, že všetko je pevné, tak tieto tri snímky by ti mali dať odpoveď kde je chyba.

 3. Drahoš 2. mája 2024 o 08:04

  Ešte jeden test mi napadol. Zobrať foto toho istého objektu (alebo ich stack aby boli vidno difrakcie) na východe, tesne pred meriadiánom, tesne po meridiáne a na západe a povnať na nich difrakčné kríže.

 4. Ďakujem za rady Drahoš. Najbližšiu jasnú noc to skúsim. Inak je zaujimave, že pri meridián flipe sa mi to stalo iba v 1. noc. Druhá a tretia boli ok, vedel som tieto 2 noci stacknút na seba. Zmena nastala pri 4. a 5. noci. 4. a 5. noc sedia po stacknuti dobre. Iba keď skominujem sadu noci čislo 2,3 so sadou noci 4. a 5. tak sa to objavi. Mám podozrenie (možno sa mýlim) že montáž trochu sadla na trávniku. Mal som ju totiť vonku celý čas a neschovával som ju.
  Inak našiel som tool ConeSharp, vyskúšam aj ten.

Napíšte autorovi: