Ďalekohľad / Objektív : |
|
Reduktor / Rovnač / Korektor : |
|
Svetelnosť / Clona : |
|
Ohnisko (mm) : |
|
CCD kamera / Fotoaparát : |
|
Použité filtre : |
Montáž : |
|
Pointácia : |
|
Dátum : |
|
Lokalita nadobudnutia fotografie : |
|
Počet a dĺžka expozície, binning : |
Ha_Andrej_P1_42h_2x2, Ha_Drahos_sever_900s_72h_3x3, Ha_Drahos_stred_900s_32h_3x3, Ha_Karel_1_1200s_52h_3x3, Ha_Martin_1_300s_25h, Ha_Peter_1_1200s_47h_2x2, Ha_Robo_1_900s_75h, OIII_Andrej_P1_1200s_14h_2x2, OIII_Drahos_sever_900s_16h_3x3, OIII_Karel_1_1200s_19h_3x3 |
Spracované v (post processing) : |
10 komentárov
Napíšte autorovi:
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť.

Dve veľké chyby o ktorých viem tam sú. Tie ostatné mi určite nájdete vy 😉
Trošku by som privítal zvýšiť jas ako napr
https://astrobook.sk/2025/10/01/z-cam-bicolor-drahos/?usp_success=2&post_id=16735&form_id=12883
Ale ,…..
Veď to …
lebo aj keď dáta vyzerali celkom OK aj v silnom stretchutí , po odšumení a silnom stretchutí tam mali zbytky vinetácie a robil som umelý flat.
Si si pomýlil sekciu. Doplňovačky sú inde! 🙂
Inak obrázok je pre mňa výborný (teda viem aké sú východzie dáta).
Ak by sa ešte to podarilo nejako „vyhladiť“ bol bi to APOD. Určite!
Palo
Drahoš drobnosti netreba riešiť, je jasné, že ju treba orezať a rohy sú trochu svetlejšie. Čo ma udivuje, skladali ste data z viacerých zdrojov, a mne príde ten šum, že má líniovú štruktúru, ako ked fotím z veľkým pixelom na malom ohnisku a štandardný ditering je nedostatočný. Ale myslím, že v tomto prípade ani toto nehrá rolu. Mohol by si ešte nahodiť výsledný čas expozícii, aby bolo jasné koľko bolo treba.
Nebudem vás trápiť, ja už som sa vytrápil dosť, ale bola to škola pre mňa ako sa popasovať s mnohými problémami v dátach. Priznám sa, že vzhľadom na dáta som celkom spokojný, aj keď nie úplne. Áno, zle som to orezal, čo spôsobilo, že v pravo dole vznikol ten modrý opar a teraz to treba orezať ešte viac. Všimol som si to až v polke spracovania a čas odovzdania Palovi D. bol stanovený na verajší večer a tak som to už nestihol opraviť. Druhý problém je, že počas spracovania som domršil jednu mini galaxiu pri odšumovaní pozadia. Našťastie je taká mini, že ju len tak ľahko nenájdete. So šumom som sa moc nehral (okrem odšumovania pozadia aby sa dosiahol ako tak rovnomerný prechod šumu medzi rôznymi poliami. Silný stretch to aj tak odhalí, najmä ak sa to ešte viac odšumí. Dáta k fotke doplním. Musel som selektívne vybrať iba tie polia kde bol čas nad nejakú hodnotu. Pri OIII bolo dát veľmi biedne a preto je ten šum v ľavej a pravej časti taký aký je. Zarovnal som to na pole Andreja. V Ha sa polia Andreja a Roba B. prekrývali (tam je ich 117h), ale v OIII sú po okrajoch iba dáta od Andreja (len 14h). Na sobotnajšom meetingu vám môžem povedať viac ako som to celé spracoval, lebo na skladanie som použil defakto postup od Adama Blocka (pred časom o niečom podobnom hovoril aj Palo K. na MiniHAFe). Inak toto je celkovo 3 spracovanie. Prvé som robil na rýchlo pre HAF. Druhé som sa snažil spraviť lepšie, ale bola to strašná neprirodzená machlanina a tak som si povedal, že to chce spracovať úplne inak a vtedy som si spomenul na video Adama Blocka.
Doplnil som polia z ktorých som to nakoniec spojil. Pri Ha som zobral len dáta nad 25h pri OIII nad 14h.
Pridal som aj RGB hviezdy, kde som ich mal, aby som nemusel nič orezať 🙂
https://astrobook.sk/2025/10/01/z-cam-bicolor-selektivne-rgb-hviezdy/?usp_success=2&post_id=16738&form_id=12883
Klobúk dole Drahoš. Veľmi podarené spracovanie. Ja som to tiež skúšal pre seba spracovať, ale môj pokus nebol nestál ani za to aby som si ho uložil.
Drahoš, ak sa dá, ale to budete vedieť asi vy čo ste ste sa dali na tento projekt, pridal by som tú novú verziu iným spracovaním aj s RGB hviezdami ako novú fotku.
Nie nahradiť starú novou, nech zostane stopa ako sa to spracovanie vášho projektu vyvíjalo .
My nezúčastnení to oceníme:))
Dal som to do sekcie spracovania, ale môžem sem dať ten orez čo má len RGB hviezdy.