Ďalekohľad / Objektív : |
SW Quattro 300P / meade LX65 8" ACF |
Reduktor / Rovnač / Korektor : |
TS-Optics Newton Koma Korrektor 1,0x Superflat 4-Element - 2"/ TS CCD47 |
Svetelnosť / Clona : |
4 / 7,5 |
Ohnisko (mm) : |
1200 / 1530 mm |
CCD kamera / Fotoaparát : |
ZWO ASI 183mm Pro, ZWO ASI 294 MC |
Použité filtre : |
Optolong L-Pro + ZWO L |
Montáž : |
SW EQ -8 /Meade LX-65 belt mode Astro-gadget with EQ STAR II |
Pointácia : |
PHD2, OAG ZWO + ZWO ASI 120 mini (Bin 2x2) / SW ED72 |
Dátum : |
24.4. -28.5.2026 |
Lokalita nadobudnutia fotografie : |
Stupava |
Počet a dĺžka expozície, binning : |
L 1293 x 300s , RGB 1165 x 300s , Gain 111, Gain120 |
Spracované v (post processing) : |
Pixi , Polarr , Graxpert, BXT,NXT,STX |
8 komentárov
Napíšte autorovi:
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť.

Krásny príklad , ako tvojej stupavskej oblohe nepomôže ani také neuveriteľné množstvo dát. Detaily sú však výborné.
Chýba tam červená a tie hmloviny v ramenách. Zaujímavé je , že v roku 21 tvoj pokus s Meadom o M63 bol farebne lepší.
Stiahol som okolie , a postrážil farbu.
Ahoj Robčo, no to je tak , meadom bola farba cez filter L-PRo – ten pomáha pomaha proti bordelu, teraz je farba fotená cez obyčajne L-ko. Ale myslím že najviac kazí tá snaha vytiahnuť tie slabé prachovky, ťahal som aj farbu a bolo tam toľko bordelu že som musel spraciť Correct magenta star. Vyskúšam to spracovať po starom, teda doraz iba na galaxiu, aby to bolo uhľadené.
Ešte jedna verzia, tak niečo medzi …..
Peter, remeselne je to podľa mňa OK. Ale, M63 je aj o tých prachovkách. (je to ako by si M33 urobil bez ramien) Táto obloha ti to v podstate neumožní. Respektíve by si potreboval násobne viac dát aby si dosiahol na tie prachovky.
Pali vyskúšal som z prachoviek ubrať saturáciu, aby tak nekričali a spravil som HDR , pozadie a prachovky z pôvodnej vytiahnutej verzie a jadro z netahanej „modrej“ verzie . Hviezdy sú už zbinovane 2×2 a jemne rozmazané, hrozne vyčnievali. Aktuálne to asi nedokážem lepšie spracovať. od 15 sady L-ka som nahodil konečne aj ventilátor na primár, v priemere mi to vychádza o nejakých 0,3 ostrejšie ako bez neho , možno som mohol skôr, ale ostrosť na prachovkách by nezmenila výsledok. Inak tvoju prezentáciu mám stiahnutú, veľmi precízna prednáška, reálne naozaj pre pokročilých ale super . Z tohto tu spravím minimálne info o vesmírnom bordely, neskutočné čo sa tu premlelo za 100 hodín na tak malom kúsku oblohy.
Peter teraz je to naozaj super !
Oplatilo sa to prerobiť.
Zmizol ten farebný hnedý bordel z celého poľa , a farby galaxie sú na jedničku. A to haló okolo galaxie nemá chybu. Chlapci Stupavskí, vidíte že to ide keď sa chce. . Ale lezie to z vás ako z chlpatej deky. …
Trocha som stiahol saturáciu aj z toho blízkeho halo aby to bolo celé kompaktné.
https://astrobook.sk/2026/06/06/m63_peto/?usp_success=2&post_id=16911&form_id=12883
Robčo to vieš, najlepšie robíme pod tlakom a za úplnej nespokojnosti 🙂 , teda hlavne tej svojej …. Ale teraz je to už asi „kukatelne“ .