Zobraziť fotku v plnom rozlíšení

Ďalekohľad / Objektív :

SW Quattro 300P / meade LX65 8" ACF

Reduktor / Rovnač / Korektor :

TS-Optics Newton Koma Korrektor 1,0x Superflat 4-Element - 2"/ TS CCD47

Svetelnosť / Clona :

4 / 7,5

Ohnisko (mm) :

1200 / 1530 mm

CCD kamera / Fotoaparát :

ZWO ASI 183mm Pro, ZWO ASI 294 MC

Použité filtre :

Optolong L-Pro + ZWO L

Montáž :

SW EQ -8 /Meade LX-65 belt mode Astro-gadget with EQ STAR II

Pointácia :

PHD2, OAG ZWO + ZWO ASI 120 mini (Bin 2x2) / SW ED72

Dátum :

24.4. -28.5.2026

Lokalita nadobudnutia fotografie :

Stupava

Počet a dĺžka expozície, binning :

L 1293 x 300s , RGB 1165 x 300s , Gain 111, Gain120

Spracované v (post processing) :

Pixi , Polarr , Graxpert, BXT,NXT,STX
Autor |2026-06-06T20:14:08+02:0030. mája 2026|8 komentárov

Autor fotografie:

8 komentárov

  1. novo 3. júna 2026 at 08:29

    Krásny príklad , ako tvojej stupavskej oblohe nepomôže ani také neuveriteľné množstvo dát. Detaily sú však výborné.
    Chýba tam červená a tie hmloviny v ramenách. Zaujímavé je , že v roku 21 tvoj pokus s Meadom o M63 bol farebne lepší.

  2. Peter_Svajda 3. júna 2026 at 11:36

    Ahoj Robčo, no to je tak , meadom bola farba cez filter L-PRo – ten pomáha pomaha proti bordelu, teraz je farba fotená cez obyčajne L-ko. Ale myslím že najviac kazí tá snaha vytiahnuť tie slabé prachovky, ťahal som aj farbu a bolo tam toľko bordelu že som musel spraciť Correct magenta star. Vyskúšam to spracovať po starom, teda doraz iba na galaxiu, aby to bolo uhľadené.

  3. kolec 6. júna 2026 at 18:35

    Peter, remeselne je to podľa mňa OK. Ale, M63 je aj o tých prachovkách. (je to ako by si M33 urobil bez ramien) Táto obloha ti to v podstate neumožní. Respektíve by si potreboval násobne viac dát aby si dosiahol na tie prachovky.

  4. Peter_Svajda 6. júna 2026 at 20:30

    Pali vyskúšal som z prachoviek ubrať saturáciu, aby tak nekričali a spravil som HDR , pozadie a prachovky z pôvodnej vytiahnutej verzie a jadro z netahanej „modrej“ verzie . Hviezdy sú už zbinovane 2×2 a jemne rozmazané, hrozne vyčnievali. Aktuálne to asi nedokážem lepšie spracovať. od 15 sady L-ka som nahodil konečne aj ventilátor na primár, v priemere mi to vychádza o nejakých 0,3 ostrejšie ako bez neho , možno som mohol skôr, ale ostrosť na prachovkách by nezmenila výsledok. Inak tvoju prezentáciu mám stiahnutú, veľmi precízna prednáška, reálne naozaj pre pokročilých ale super . Z tohto tu spravím minimálne info o vesmírnom bordely, neskutočné čo sa tu premlelo za 100 hodín na tak malom kúsku oblohy.

  5. novo 6. júna 2026 at 21:52

    Peter teraz je to naozaj super !
    Oplatilo sa to prerobiť.
    Zmizol ten farebný hnedý bordel z celého poľa , a farby galaxie sú na jedničku. A to haló okolo galaxie nemá chybu. Chlapci Stupavskí, vidíte že to ide keď sa chce. . Ale lezie to z vás ako z chlpatej deky. …
    Trocha som stiahol saturáciu aj z toho blízkeho halo aby to bolo celé kompaktné.

    https://astrobook.sk/2026/06/06/m63_peto/?usp_success=2&post_id=16911&form_id=12883

    • Peter_Svajda 6. júna 2026 at 23:02

      Robčo to vieš, najlepšie robíme pod tlakom a za úplnej nespokojnosti 🙂 , teda hlavne tej svojej …. Ale teraz je to už asi „kukatelne“ .

Napíšte autorovi: