Autor: | 21. marca 2018|26 komentárov

Autor fotografie:

26 komentárov

 1. kolec 21. marca 2018 o 14:38

  Na začiatku by som chcel požiadať o trocha trpezlivosti a pochopenia, vzhľadom na trošku rozsiahlejší príspevok ako je to zvykom.
  Chcel by som prezentovať projekt NGC2264 , ktorý som v podstate v týchto dňoch dokončil.
  Prvé pokusy fotiť NGC2264 sa datujú na začiatok roku 2014. Tam som nafotil

  http://astrofotky.cz/gallery.php?show=kolec/1393100249.jpg

  Jednalo sa o kanál Ha ( kombináciu fotiek z kamier SBIG8300 a G4.)
  Už tu mi z pokusov bolo jasné, že na podobne rozsiahle hmloviny (hlavne NB) budem potrebovať buď množstvo času, alebo väčší senzor a rýchlejší systém. Porovnávaním výsledkov zo spomínaných kamier jednoznačne zvíťazila G4 . V podstate 3-násobne rýchlejší systém ako s kamerou SBIG8300, i keď za cenu nižšieho rozlíšenia .
  Snímky som v nafotil v rokoch 2017 (január , marec a december) a rok 2018 (január a február)
  RGB kanály – neupravené
  Odkaz na gif – prelinanie RGB

  https://photos.app.goo.gl/IQg2ikaNOq2BAMPI2

  Pri spracovaní kanálov NB som sa rozhodol ísť cestou úplného odstránenia hviezd .
  Táto technológia spracovania mi pomohla zvýrazniť i slabé a cez hviezdy v podstate neviditeľne hmloviny.
  Odkaz na gif:

  https://photos.app.goo.gl/D1yi1yndIu1h8xmD3

  Túto technológiu som prvýkrát skúšobne použil na snímke hviezdokopy Chí-Psí

  https://astrobook.sk/2017/11/19/ngc884_ngc869-lrgb/

  Snímky som spracovával v programe PIXI . Nejaké drobné finálne úpravy som robil v PS CC.

  Chcel by som na snímkach upriamiť pozornosť hlavne na rôzne zobrazenie plynov H ,O a S
  pri rôznych vyhotoveniach . HaLRGB, HaOIIIOIIILRGB a SHO(HST ) Ha LRGB. Veľmi zaujímavo to pôsobí pri plynulom prelínaní obrázkov

  Odkaz na gif

  https://photos.app.goo.gl/qNuuSaeZTXG01GgY2

  Dnes som uverejnil prvu fotku zo serie , ktoru mozte viodiet v poslednom GIff.

  Na astrofórum umiestnim fotky vo výreze , ktorý ma tiež svoje čaro

  Chcem este pripomenut , ze plne rozlísenie som volol i za cenu nie uplne idealnych okrajov , a ako pisem , na astrifotky uverejnim vyrezy.

  Ďakujem za pozornosť

  Palo

 2. Funtomas 21. marca 2018 o 19:16

  Gratulácia pán Majster. Tie animované gify sú extra zaujímavé. Aj snímky bez hviezd sú dobre spracované. Teda aspoň pri tom rozlíšení, ktoré je k dispozícii. Je fak, že si to mal vďaka úzkym filtrom troška jednoduchšie, no aj tak je výsledok výborný. Prezradíš niekedy postup?
  To čo prezentuješ tu, je síce LRGBSHO (ešteže nemáš viac filtrov v kolese 🙂 ), no aj tak to pôsobí skôr dojmom kvalitného LRGB a nie úzkopásmovej fotky. Kde sú tu tie úzkopásmové dáta?

 3. Peter Jurista 21. marca 2018 o 20:20

  Ahoj.
  Velmi dobra praca! Gratulujem. Myslim ze takyto snimok tazko hladať na webe. Chce to uz len vytlacit na poster 😉
  Sam sa tesim na HAF isto bude o com debatovat.
  Je pavda ze tu prezentaciu snimkov by sme mali posunúť o level vyššie, nakoľko ich nieje moc do roka👍
  Peter

 4. kolec 21. marca 2018 o 20:37

  Tomáš,

  Snáď sa mi podarí ešte dorobiť nejaké videa. Mám predstavu aby sme začali trošku dvíhať úroveň prezentácie našej práce a to i v odbornej rovine a i v rovine populárno náučnej

  Nejaké videá som už spravil, kvalita nie je zatiaľ dobrá , ale asi takúto mám predstavu:

  toto je staršieho data

  https://www.youtube.com/watch?v=9fjCKOcoyJ8

  a toto som robil niekedy pred 10 timi dňami

  https://www.youtube.com/watch?v=BDoq5klC-a8

  Palo

 5. Funtomas 21. marca 2018 o 20:51

  Tak ja som tými peknými videami myslel tie, kde boli postupne (a nie príliš rýchlo) ukázané spracovania rôznych filtrov. Tieto krútiace sa obrázky, prevracajúce sa obrazovky Pixinsight a podobné efekty ma teda moc neohurujú. Neboj, neohurovali by ma ani keby ich nafotili Hubblovým ďalekohľadom. Tie krútivé efekty bez nejakého konkrétneho významu sú skôr rušivé (u mňa). Ešte raz gratulujem a teším sa na ďalšie verzie.

 6. kolec 21. marca 2018 o 22:18

  Tomaš, ak sa ti chce, tak si pozri Ha. S tou som sa vyhral. Dal som ju skoro v plnom rozliseni, takže budeš musieť trpezlivo sťahovať

  https://photos.app.goo.gl/s8OIMVknbV12cl1q2

  Palo

 7. novo 21. marca 2018 o 22:42

  Všetko je fajn, paráda. Hviezdy , krásne detaily, len mne po vzhliadnutí na mojom monitore chýba sýtosť.
  Pali, troška červenej, prosím.
  HA je úžasná, len „bohužel“ úplne potlačí v RGB ten modrý kanál, ten krásny „opar“ hlavne v oblasti líšky a ďalej ku Kónusu. Náznak tam je , ale pod modrým oparom je oblasť viac do hneda ako do červena. https://www.weltderphysik.de/gebiet/universum/sterne/weihnachtsbaumhaufen/
  Po majitelovi FLI v kombinácii s ASA 12″ požaduje „námestie“ dokonalosť.

  Celkový dojem je však vynikajúci. Má to skutočnú hĺbku a vynikajúcu atmosféru objektu, ktorý naozaj nie je jednoduché dokonale spracovať.

  PS: pridaj červenú a môžeme ísť spolu na pivo:)

 8. kolec 22. marca 2018 o 08:25

  K tým farbám:

  1.Ja som si schválne kupoval monitor Eiso , aby som mal „ako tak“ farby ako je realita. (v práci mam dva monitory a každý mi ukazuje farebne niečo iné.)
  2. Skúšal som množstvo kombinácii, sýtosti, živosti, množstva Ha v kanály R, ale môžem vás ubezpečiť že táto kombinácia je z i z iných aspektov podľa mňa najvhodnejšia

  A teraz vám to popíšem na Robkom udávanom príklade.:na konci príspevku je gif v ktorom prelínam ním udávanú fotku ako príklad super modrého oparu vo fotke
  – Silno zvýraznený modrý kanál, modré hviezdy sú obrovské gule
  – úplne potlačený žltý kanál – teda neexistencia iných hviezd ako sýto modrých a bielych
  – vybratá časť obrázku a na nej urobený efektný steč, Skúste na mojom obrázku urobiť podobný streč na úroveň toho prezentovaného výberu a na zvyšku obrázku budete mať prevažne tmu
  – upozorňujem, že hviezdy majú silné modré halo a to so sa snažil v obrázku optimalizovať

  Na záver chcem upriamiť pozornosť na kombináciu „bicolor“ ktorý budem tiež zverejňovať, kde modrý kanál je pekne vidieť i keď nie je farebne (teda určite nie je) podľa predstáv všetkých ľudí

  https://photos.app.goo.gl/Z7kOOnBrXuhPb1mh1

  palo

 9. novo 22. marca 2018 o 09:15

  Pali ,chceš tým teda naznačiť že na pivo už nikdy nepôjdeme?

  Možno som sa sa vyjadril zle s tou sýtosťou. Mal som skôr na mysli zmenu tehlovo červenej na niečo ako v tom obrázku. Červeno fialové.
  A tie modré obrovské gule sú pochopitelné, sú to predsa mladé hviezdy a s tým nič nenarobíš. V tom obrázku si priznané a nijako to nekazia.

 10. kolec 22. marca 2018 o 09:49

  https://photos.app.goo.gl/1IYdaeMQE8OILBg93

  Podľa Ral by som mal tej fialovej na fotke ešte ubrať.

  Ja chcem iba poukázať na fakt , že každý mame inú predstavu.. Nič viac,

 11. Funtomas 22. marca 2018 o 11:38

  Pali, ako si prišiel k tej RAL farbe? Prečo si myslíš, že práve ona je tá správna?
  Keby to bol čisto RGB alebo LRGB obrázok, tak tam nebude problém s určením fraby. Ale keďže toto je mix všetkých filtrov (a asi sa opakujem, ale ja tam nevidím takmer žiaden prínos tých úzkopásmových – S a O), tak netuším, ako sa v tomto prípade určuje „správna“ farba. Prečo je to tá konkrétna RAL?

 12. kolec 22. marca 2018 o 12:20

  Tomi ,

  Ako som už sa viackrát vyjadroval , farba a jej odtiene je dosť individuálna zaležitosť. V tomto prípade zvýraznením modrého kanála R hodne sa zvýraznia halo okolo hviezd a to sa mne osobne nepáčilo, tak som sa rozhodol pre tuto variantu Nič viac nič menej.

  Obrázok je HaLRGB ako udáva popiska (respektíve HaRGB a potom L, takže vlastne to je LHaRGB). Žiadna SII ani OIII tam nie je . Možno dnes, ale a určite v priebehu nasledujúcich dni uverejním daľšie fotky a tam bude i HST(SHO) obrázok. A môžem ťa ubezpečiť , že príspevok od OIII budeš vidieť sakra zretelné.

 13. Funtomas 22. marca 2018 o 12:25

  Ad farba. Takže je to len okometria. Nerozumiem potom tomu RAL. Ale nechám tak. Nemusím všetkému rozumieť.

  Ad filtre. Popiska je jedna vec a info o obrázku druhá vec. L 184x200s+RGB14x200s + Ha 64x1200s +SII 54x1200s+OIII 57x1200s . Tu si človek fakt nevyberie, čo je pravda a čo je preklep….

 14. kolec 22. marca 2018 o 14:15

  To sa ospravedlňujem , ale to vzniklo tak , že som mal pripravené časy všetkych filtrov a keď som zadával to do popisky tak som to hlúpo odpísal.

 15. Drahoš 22. marca 2018 o 18:33

  Nádhera! Celkový dojem strednej časti je super. Najprv som uvažoval či si to so spracovaním neprehnal, lebo niektoré časti obrázku pripomínajú fotku nejakej farby v tekutine, ale potom som si uvedomil, že je to asi reálne tak. Farebne je to každého vec ako to cíti, tu o realite ťažko hovoriť, na pivo ale asi pôjdem s Robom 🙂

 16. kolec 23. marca 2018 o 08:01

  Chcel by som vás požiadať o jeden pokus. Stiahnite si tento obrázok do počítača a otvorte si ho napr. v PIXI . Zároveň otvorte ten istý obrázok cez astrobook a skúste ich preklikávať. Na mojich monitoroch to ukazuje dosť podstatný rozdiel vo farebnom odtieni. Mám ti iba fatamorgánu?.
  Ešte som chcel doplniť informáciu , že keď si ten obrázok stiahnem do počítača a tam ho preklikávam s originálom je to to isté, Ešte raz otázka . Je to pravda , alebo sa mi to iba zdá.
  Ak je to pravda tak sa asi urobím korekciu sýtosti červenej farby.

 17. Drahoš 23. marca 2018 o 09:34

  Určite sa na to pozriem keď prídem domov na PC kde mam pixi. Pravda ale je, že každý monitor to zobrazuje inak a niekedy veľmi výrazne inak, najmä na notebookoch.

 18. Funtomas 23. marca 2018 o 13:38

  Nemáš fatamorgánu. Obrázok sa zobrazuje inak v prehliadači, inak v PixInsight. Okrem PixInsight mi ho všetky programy zobrazujú so sýtejšou červenou a sýtejšou modrou farbou. Je to preto, lebo nemajú zapnutý Color Management – nevedia pracovať s pripojeným farebným profilom obrázku. Ak si ho v PixInsight vypneš cez F11, tak obrázok bude zrazu (pre mňa) krajší. Pri zapnutom farebnom profile (opäť cez F11) je to taká tehlovo oranžová hmlovina. Modrá je viac do tyrkysova – nie je taká sýta. Ale aspoň vidíme obrázok tak, ako ho vidíš Ty pri spracovaní.

  Opera, Chrome, MSIE a pravdepodobne ani Firefox nepodporujú farebné profily. Pozerám, že obrázok máš správne uložený v sRGB farebnom priestore. Pri zobrazení v PixInsight sa teda aplikuje nastavenie podľa tebou dodaného profilu. Ak ho vypnem a použije sa len sRGB, tak je to rovnaké ako v ostatných prehliadačoch a programoch na zobrazenie obrázkov. Ak tvoj profil zapnem, pretransformuje mi farby tak aby mi ich môj monitor zobrazil čo najvernejšie k tvojmu nastaveniu.

 19. Matej 23. marca 2018 o 15:32

  Naozaj na pohľad veľmi príjemná snímka. Tieto šľahačkové hmloviny mám obzvlášť v obľube, a je k neuvereniu že sa to dá nafotiť v tvojich podmienkach. Jediné čo mi trochu vadí sú okraje, ale ako autor spomenul, bol to úmysel, takže pohodička.

 20. kolec 23. marca 2018 o 19:50

  Upravil som mierne farby a tiez som orezal tie problematické okraje

  Všetkym ďakujem za pripomienky

  Palo

 21. Drahoš 23. marca 2018 o 22:13

  V pixi pri vypnutom color managemente (v pravom dolnom rohu sa zobrazi „CM Off“) to vyzera vyblednuto/tehlovo, ale ak ho zapnem obrazok dostane uplne inu atmosferu. Neviem ako vase browseri, ale u mna je to v Chrome, IE a Edge uplne rovnake ako pri zapnutom color managemente v pixi, takze sa mi to nesprava ako je popisane vyssie (mam W10, ale neviem ci to s tym suvisi).

 22. novo 24. marca 2018 o 10:56

  Pali ja som do nedele v Prahe.

 23. novo 25. marca 2018 o 14:34

  Pali velmi si ma potešil, že si upravil ten odtieň. Cielom však asi nemôže byť ,aby si to prerábal dovtedy ,kým sa to bude mne alebo niekomu inému páčiť.
  Ale som rád že táto diskusia smeruje ku kompromisom a plní tak svoju základnú úlohu a ciel. Takže už len zopakujem , že fotka je to naozaj úžasná, bezkonkurenčná a FLI nemá chybu.
  PS: ešte jedna malá vec ma tam však ruší a to okolie najjasnejšej hviezdy pod Líškou. HR 2456. V jej prípade / pri iných mladých modrých si to úspešne potlačil , aj keď si nemusel/ si pri spracovaní ponechal obrovské modré haló a jas. Vyzerá to potom ako keby tam bola modrá hmlovina ktorá naväzuje na tú pri Líške, ale ona tam žiadna v skutočnosti nie je.

 24. kolec 25. marca 2018 o 18:31

  Veľmi nerád upravujem fotku podľa vkusu niekoho iného. To ale neznamená , že neregistrujem pripomienky a môžem všetkých ubezpečiť že ich beriem do úvahy (samozrejme relevantné)
  Ale ja netvorím snímku z večera do rána , pomerne úzkostlivo zvažujem viacero možností, poprípade konzultujem a až potom sa rozhodnem. A na rozhodnutí potom trvám.
  V tomto prípade som ale urobil výnimku vďaka Tomášovi. To s tým F11 ma prekvapilo a zároveň opäť upozornilo na moju neznalosť . (Ďakujem Tom)
  To, že som tvoril reálne iný odtieň ako v skutočnosti je vidieť na Astrobooku (upozorňujem , že všetky moje fotky som takto tvoril), to bol hlavný dôvod korekcie
  Ešte raz ďakujem za cenné pripomienky. Posielam Ďalšiu fotku

  Kolec

 25. Drahoš 17. apríla 2018 o 07:51

  Gratulujem k ČAM !

Napíšte autorovi: