Autor: | 2. januára 2020|8 komentárov

Autor fotografie:

8 komentárov

 1. kolec 2. januára 2020 o 20:54

  Ide o obyčajne RGB zo známeho objektu pacman. Trošku som sa snažil aby bolo vidiet slabé hmloviny. Inšpiraciu na to som dostal pred troma rokmi , ked MMs zverejnil pacmana na AF spoznammkou Citujem :“Celá mlhovina je ale zasazená do okolních velmi slabých mlhovin, což se u nás ale ještě nikomu zachytit nepodařilo (alespoň ne zde na AF ani astrofotkách).“
  A to prosim pekne pridal esta Ha. Moja je ciste RGB, L-ko som vyrobil spojenim R+G+B

  http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/mlhoviny/NGC281_Ha_OIII_RGB_full.jpg

  Prajem príjemný zažitok a teším sa na pripomienky

  Palo

  P.S. CTRl+koiesko na mysi – zmensenie – pre lepsiu predstavu

 2. Lukas Nestak 2. januára 2020 o 22:04

  Sú tam! A ešte k tomu aké fešné 🙂
  Za mňa perfektný výsledok, nič by som nemenil.
  L.

 3. Peter Jurista 2. januára 2020 o 22:16

  Na tak málo dát je to naozaj úchvatný výsledok. Moc sa mi páčia hviezdy.

 4. Drahoš 3. januára 2020 o 16:24

  Súhlasím s tým, že je to perfektné a gratulujem ku krásnej fotke! Ale aby sme len nechválili, ja by som tú červenú v hmlovine prijal viac červenú. Tá červená v prevedení MMys mi reže viac, aj keď je pravda, že Martin tam má zamiešanú aj tú Ha. Predpokladám, že Palo mi podá príslušné výsvetlenie, prečo je toto tá správna červená, keďže je to RGB a tada farebná kalibrácia je tu jednoznačná 😀 Alebo som si už týmto sám odpovedal?

 5. kolec 3. januára 2020 o 19:55

  Schválne som urobil iba RGB. Zatiaľ. Ja fotky väčšinou nekalibrujem , ale iba zarovnám(fitnem) všetky kanály ( na B) . Väčšinou to stačí a odchýlka je malá.
  Iná vec je saturácia. I na moje prekvapenie MMs hodne zrejme potiahol saturáciu a tým dostal také farby aké dostal.

  Ešte raz zopakujem ,že mne nešlo primárne o krásne prekreslenú centrálnu hmlovinu Pacman (na RGB dátach to ide blbo), ale o celkove zasadenie do malých ťažko vydolovaťeľných hmlovín.

  Obrázok je nedoostrovaný. Nerobil som dekonvolúciu . S hviezdami som nič nerobil (nezmenšoval, nevkladal) .
  Hrubý postup:
  -DBE (každý kanál zvlášť)
  – registrácia
  – vylovenie hmlovín
  -strečnutie
  – ACDNR
  -Saturácia
  -Orez okrajov

  Je možno chyba, že som sa trocha nepohral s deconvolúciou a doostrovaním cez HIpass v PS, ale mam v plane Ha LRGB a tam tú Ha mam mimoriadne doostrenú(teda podľa mňa)

  Veľmi zhruba podobný postup som použil i pri Chi-Psi , i keď výsledok nei je bohvie jaký

  https://astrobook.sk/2017/11/19/ngc884_ngc869-lrgb/

 6. Matej 6. januára 2020 o 10:51

  Kým si to nenapísal, vôbec som tie okolité hmloviny nevnímal. No musím povedať že na tunajšie podmienky je to skvelý výsledok. A pomaly prichádzam na chuť tomu „glow efektu“, ktorý je na snímkach kde lovíš detaily v pozadí. No veľmi pekné, závidím 🙂

 7. kolec 6. januára 2020 o 18:17

  Ďakujem za pochvalu . (moj otec hovoril, ze to nič nestoji a predsa to potesí a mal pravdu).
  Ešte raz všetkým čo si našli chvílu , ďakujem

  Palo

 8. novo 8. januára 2020 o 23:06

  Konečne som doma:)), pri svojom monitore.
  Palko, je neuveritelné ako dokážeš tie slabé veci vytiahnúť. Páči sa mi hlavne opis postupu, že – vylovenie hmlovín! v Procesoch PIXI som však žiadnu takú funkciu nenašiel, asi zle hladám.
  Ale teraz vážne.
  Tým že sú tie slabé veci viac do šeda a teda bez privela farby , pôsobia prechody medzi hmlovinami a pozadím celkovo príjemne a prirodzene. Toto je sqelé! Pri Cocone to bolo ako písal aj Drahoš ,už trocha za hranicou. K celkovému dojmu z fotografie, by som sa ja pohral ešte s hviezdami. Velké hviezdy sú OK, farba, intenzita. Ale prekvapili ma všetky ostatné. Sú biele, žiadna farba.
  Je mi jasné, že na vylovenie ducharín si musel vyroť L , ale kde je farba všetkých ostatných hviezd? Podla mňa to zbytočne stráca týmto hĺbku a priestorový dojem.
  Nie som žiadny Martinov obhajca, ale pozrite si znova jeho fotku, hlavne tie hviezdy som mal na mysli a aj myslivec:))) : http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/mlhoviny/NGC281_Ha_OIII_RGB_full.jpg

Napíšte autorovi: