Jeden z detailov ktoré teraz riešim. Ďalekohľad som komplet vyčistil a obnovil aj vyčiernenie tubusu a pod. Moja otázka je. Aký je postup poskladania newtonovho ďalekohľadu aby bolo všetko na 100%?

Autor: | 20. marca 2021|9 komentárov

Autor fotografie:

9 komentárov

 1. Drahoš 20. marca 2021 o 15:11

  Aby tá otázka nebola taká akademická, môžete sa vyjadriť k môjmu postupu a prípadne záveru z neho:
  1. na tubuse som si vymeral (naozaj poctivo) presný bod oproti focuseru
  2. namontujem focuser a nastavým jeho polohu tak aby laser idúci z focusera smeroval do tohto vymeraného bodu (tým pádom by jeho os mala isť kolmo k tubusu a cez jeho stred)
  3. cez stred pavúka zasvietim laserom na stred zrkadla (viď foto vľavo hore) a nastavím zrkadlo tak aby sa odraz vrátil presne na stred pavúka (toto by malo zaručiť, že os zrkadla je totožná s osou tubusu a smeruje do stredu pavúka)
  4. laser vráim do focusera, namontujem sekundár a len polohou sekundára nastavím odraz lasera tak aby išiel do stredu primárneho zrkadla a cez ten istý odraz v sekundárnom zrkadle sa vrátil do stredu lasera (to by malo zaručiť správnu výšku umiestnenia sekundárneho zrkadla a jeho polohu)
  5. následne dám ešte do focusera farpoint „zrkadlový“ kolimátor a cez mnohonásobné odrazy doladím polohu sekundárneho zrkadla (lepší spôsob kolimácie newtona asi neexistuje)

  Výsledok je ale vždy rovnaký. Nech som to pred mesiacom robil prvý raz na kolene kde som si nebol istý presnoťou všetkých meraní, alebo teraz kde si myslím, že presnosť všetkých meraní bola pod 1mm, tak výsledok je podobný (viď spodné obrázky). Tieň pavúka nelícuje s difrakčnými krížmi hviezdy ktorú dám do stredu čipu. V jednom smere je to celkom dobré, ale v druhom je jasná odchylka. Otázka teda je. Čím je to spôsobené? Mám zlý postup skladania a kolimácie? Osobne si myslím, že nie a je to v niečom inom. Mám aj hypotézu, že optický stred zrkadla nie je v označenom strede zrkadla – toto podporuje aj skutočnosť, že ak do focusera vrátim po postupe popísanom vyššie laser a zasvietim na primárne zrkadlo, laser nie je v strede zrkadla ale je posunutý oproti stredu cca 4-5mm. Toto by sa dalo skúsiť opraviť/overiť tak, že ďalekohľad zase demontujem a vyosím zrkadlo tak aby geometrický stred ďalekohľadu (držiaka zrkadla) bol v tom bode ktorý ukazuje laser na obrázku vpravo hore. Tých pár milimetrov by sa to asi posunúť dalo. Čo vy na to?

  PS: Už vidím Roba ako hľadká svoj SC, že takéto veci nemusí riešiť 🙂

 2. Matej 21. marca 2021 o 09:43

  V prvom rade poviem, že obdivujem pedantnosť a vynaliezavosť s akou si sa do toho pustil.

  Z toho čo som ja pochopil, je tvoj postup úplne správny, a myslím si že aj dedukcia o nesprávne nalepenom centrálnom markery je veľmi pravdepodobná. Predpokladám že tam nebol nalepený od výroby, ale že ho lepil pôvodný majiteľ. Väčšina ľudí (včetne mňa) na to použije šablónu, ktorú dostane s markermi. Som presvedčený že aj pri sebelepšej snahe nie je problém „uletieť“ o 2-3 mm.

  Prípadne keď pozerám že tam hviezdy trochu letia, či to nemôže byť priehyb vo focusery, váhou kamery.

  Určite by som ale počkal či túto hypotézu potvrdí ešte Palo, kým to budeš rozoberať.

  • Drahoš 21. marca 2021 o 11:48

   Ďakujem za komentár. Mylím, že ten marker tam asi dal výrobca, ale dal ho do geometrického stredu zrkadla. Keď som nad tým ešte včera uvažoval, výrobca predsa musí počítať s tým, že po vybrúsení zrkadla nemusí byť optický a geometrický stred totožný. Vtedy mi to docvaklo. Keď som ďalekohľad rozobral, zrkadlo bolo na niekoľkých miestach bodovo prilepené a navyše bolo obtočené lepiacou páskou s vláknom. Vtedy sa mi to zdalo čudné, ale teraz som to pochopil prečo to spravil. Dôvodom bola zrejme kolimácia ktorú vo výrobe spravili a keďže systém vykolimovali na optický stred tak logicky nechceli aby sa časom zrkadlo pootočilo a systém sa rozkolimoval 🙂

   Už som uvažoval aj nad tým, ako to „opraviť“. Napadlo mi, že musím vychýliť focuser od stredu presne o toľko o koľko je optický stred zrkadla posunutý, alebo musím otočiť primárne zrkadlo tak aby optická os bola posunutá iba v smere pohybu fucusera, čím viem tú odchýlku korigovať len posunutím sekundárneho zrkadla výššie alebo nižšie 😀

 3. kolec 22. marca 2021 o 13:03

  Keď som si prečital tvoj príspevok , tak som mal deja vu.
  CHCEM VáS VSETKýCH UBEZPEčIť ŹE NEEXISTUJE V NEWTONOVOM ´DALEKOHĹADE MIESTO O KTOROM BY STE MOHLI NA 100% vrdiť že to te určite to miesto (stred zrkadla, osa tubusu, kolmosť výťahu. Dôdod – uz Archimedes povedal „dajte mi pevný bod a ja pohnem zemegulou. A my nemáme pevný bod v našom dalekohlade

  Tiež som robil podobné veci s kamenickeho dalekohladom a Maruškovým dalekohľadom.
  Nakoniec som pochopil veľa vecí , ale tú najhlavnejšiu, že nechcem život stráviť kolimovaním ďalekohľadu.
  Preto sa ani nepasujem do role „kolimovača“
  Môj návod je nasledovný:

  – všetky prípravky ktoré kolimujú samotný ďalekohľad sú iba pomocné, Dôvod? Nefotíme stopu lasera , ale reálne hviezdy . To znamená, že ide a dva odlišné suradnicové systemy. System laser – kamera – ten može byt nakolimovaný sebadokanalejšie a system hviezdy – kamera. Cieľom je nastavený system laser – kamera zosuladiť so systemom hviezdy- kamera.
  Ak to neurobíš dobre tak ti to nebude nikdy fungovať.

  Preto je jednoduchšie vykašlať sa na pedantné nastavenie laser- kamera (stačí približne) a nastaviť ďalekohľad podla rozostrehých hviezd. Týmto ty sa možeš vykašlať na stred a nestred zrkadla , ale nastaviš centricku rozostrenu hviezdu presne v strede senzoru . To je mantra.

  Krivosť a chod fokusera zistiš ak nafotiš tu istu rozostrenu hviezdu na oboch koncoch fokusera. Musí byť na jednom mieste. Ak nie je tak je krivá dráha fokusera.

  Na zaver este matku múdrosti. Nastavovanie na hviezdu ti dokoriguje vsetky tebou definované „blbosti“ . nasledne ked zasunieš do systému laser tak zistíš , že to nesedí. Ano nesedí, lebo nemáš dobre nastavený stred primaru, lebo nemás dobre nastavený stred sekundaru ,,,, ale fotí to dobre. Iteráciou a hlavne rozumom sa dá presne stanoviť napr . optický stred zrkadla)

  Palo

  • Drahoš 22. marca 2021 o 19:11

   Palo súhlasím s tebou vo všetkom. Je jasné, že nakoniec to treba nastaviť iteračne v sústave hviezda-kamera. Dôvody prečo som sa do toho takto pustil sú:
   – chcem pochopiť ako to funguje a to sa nedá teoreticky od „stola“, to si treba zažiť
   – bez pochopenia nie je možné použiť iteračnú metódu (ak áno, sem s tým postupom)
   – v kupole som mal pod nulou, takže po pár „iteráciách“ v sústave hviezda-kamera som toho mal dosť 🥶

   Nechcem navždy kolimovať. Píšeš, že nastaviť laserom to „stačí približne“. To nie je celkom pravda, lebo tvoje približne môže byť iné ako moje približne. Chcem to spraviť „najpresnejšie ako viem“ a potom to iteráciami doladím. Pri iterách však musím vedieť čo robím a nie to len skúšať naslepo systémom možno sa trafím. Na nete nájdeš kopec ľudí čo si nevie skolimovať ďalekohľad, lebo to naozaj nie je triviálne. Tých stupňov volnosti je tam veľa (ja môžem točiť 10-timi skrutkami) a ako správne píšeš musíš mať pevný bod. Tým je v mojom prípade tubus, voči nemu viem definovať focuser aj zrkadlo (najlepšia ako viem, po tvojom približne). Môj postup hore (tých 5 bodov) funguje iba za niekoľkých predpokladov a hneď prvý nie je splnený – optický a geometrický stred zrkadla musia byť v tom istom bode. Ak nie sú, optická os zrkadla nie je rovnobežná s osou tubusu t.j. ani zrkadlo nie je opticky kolmo k osi tubusu. Potom je zbytočné mať focuser správne voči tubusu (kolmo a do stredu), čip nebude kolmo na optickú os a každý roh na fotke bude vyzerať inak. Tých postup čo som písal je teda dobrý v prvej iterácii a treba ho ešte „dokončiť“ v ďalších iteráciách.

 4. kolec 22. marca 2021 o 20:37

  Som rád , že sa bavíš. To je dôležité. Ale cela absolutna presnosť končí pri prvom flipe . Takže tak

 5. Drahoš 23. marca 2021 o 00:55

  Presne tak. Bavi ma to. Dnes mi napadli dalsie veci ako co vylepsit (urcite to nebude absolutna presnost) ale zase sa posuniem dalej.

Napíšte autorovi: