Po dlhšej odmlke pridávam pokus spracovania m106 v LRGB. Priznám sa, že som spracovanie odkladal lebo LRGB mi moc nejde, tak hádam som to moc nepomrvil. Detaily sa my ťažko ťahali vzhľadom na krátke ohnisko.

Autor: | 5. decembra 2021|14 komentárov

Autor fotografie:

14 komentárov

 1. Drahoš 6. decembra 2021 o 16:59

  Peter, je to pekný pokus, ale ak to porovnám s Robom https://astrobook.sk/2018/06/06/m106_lhargb/ tak to nie je až také super 🙂

 2. Isto toto nie je finálna verzia, ale Robo to fotil 2m ohniskom!

 3. Drahoš 6. decembra 2021 o 18:34

  Metrove alebo dvojmetrove ohnisko. To nehrá rolu. O tom hovoril minule Palo, že záleží len na rozlíšení na pixel a potom samozrejme od priemeru dalekohladu, ale ten máš s Robom rovkaký. Takže jediný podstatný rozdiel je tá jeho adaptívna optika a možno lepší aktuálny seeing.

 4. Tak ako pišeš, maš pravdu. Ešte treti faktor a to je spracovanie, kde mam isto rezervy .

 5. Peter_Svajda 6. decembra 2021 o 20:02

  Ahojte, 1. Spracovanie – Robo je Robo , 2. – Peter sa nedostane s rozlíšením na pixel pod 1 , Robo ide okolo 0,5 s AO to potom vie aj využiť. A môžeme sa tváriť že s Peťovím svetlejším ďalekohľadom nepotrebuje dlhší čas, ale Robo dal do L cez 11h a do farby 3,5h na kanál . Podľa mňa je to farebne pekné, len tomu asi treba ešte pomôcť ďalšími expozíciami.

 6. novo 7. decembra 2021 o 17:49

  A to je to , čo celý čas hovorím. Fotím iba vtedy ( galaxie pochopiteľne) ,keď je seeing od 1.6 do 1.9″ / pix. Nie vtedy pretože je iba jasno, to fakt nestačí.
  Ak je seeing nad , čo sa tiež stáva, tak robím RGB, alebo NB.
  Rozdiel je potom pri porovnávaní patrný:))
  A Peter ma smolu v tomto prípade, pretože má malý čip a v tomto konkrétnom pokuse ho ešte aj orezal a vytvoril tak dojem , že je to fotené veľkým ohniskom. Ale teda bez patričného detailu.
  Farebne je to pekné a páči sa mi to.

 7. Beriem tuto galaxiu hlavne ako priestor ako sa popasovat s LRGB. Možno ste si všimli ,že pozadie som nejak moc nezatiahol do tmy ako je to častokrat vidieť hlavne u galaxiach. Už to je pre mňa posun vpred. Fascinuju ma tie drobotiny v okolí objetov, ktore utopime v pozadí.
  Detaily nie su veľká sláva, no ale ved tam ta M106ka zopár rokov ešte bude 😄 a časom to dofotím kvalitnejšie.

 8. novo 7. decembra 2021 o 22:29

  Palko a kam si to ty napísal ten komentár?

 9. kolec 8. decembra 2021 o 20:33

  Sorry. Príspevok k Petrovej fotke , kde sa hovorí i o Robovej fotke som úplne „normálne “ dal do Robovej fotky, napriek tomu že sa jedná o príspevok ktorý sa týka Petrovej fotky.
  Preto vás poprosím , choďte do Robovej fotky , skrojujte úplne dole a tam je príspevok k Petrovej fotke

  Paľo 🙂

  P.S. Ďakujem Robkovi , že ma upozornil, že príspevok , ktorý patrí do Petrovej fotky som omylom dal do Robovej fotky

Napíšte autorovi: